Spoločnosť Microsoft je v poslednej dobe plná prekvapení. Úsmev vyčaruje predovšetkým fanúšikom systému založených na Linuxovom jadre, nakoľko čoraz viac vecí z prostredia tohto systému implementuje aj do Windowsu 10. Dokonca je možné v Microsoft Store stiahnuť si systém Ubuntu – informuje The Verge. 

Microsoft však v tomto smere ani zďaleka nekončí. Po tom, čo pred pár dňami predstavil nový terminál, ktorý bude mať prístup do prostredí PowerShell, CMD či Windows Subsystem for Linux (WSL), tak na na svojej konferencii predstavil technológiu WSL 2, v ktorej prinesie výrazné zmeny. Počnúc týmto letom príde na systém Windows 10 vlastné linuxové jadro, ktoré bude podporovať najnovšie verzie WSL.

Najprv len pre testerov

Technológia WSL bola predstavená pred niekoľkými rokmi, pričom po celú dobu bola viac-menej orientovaná na vývojárov, ktorí mohli na na systéme Windows spúšťať softvér určený pre Linux. No všetky potrebné inštrukcie na ich spustenie sa prekladali z pôvodného Windows NT jadra, do potrebného linuxového.

To sa však po novom zmení a systém Windows 10 bude obsahovať už priamo linuxové jadro, čím sa celý proces markantne zrýchli – informuje Engadget.

linuxové jadro
Pexels / WallpapersWide

Začne sa na verzii 4.19, ktorá je dlhodobo tou najstabilnejšou. Windows s linuxovým jadrom bude spočiatku dostupný len v rámci testovania Windows Insider, a to už v lete tohto roka (predpoklad je na koniec júna). Navyše prostredníctvom služby Windows Update budú na systém pravidelne prichádzať nové aktualizácie.

Ak si preto niekedy rozmýšľal nad tým, aké by to bolo využívať spoločne výhody Linuxu a Windowsu zároveň, tak sme veľmi blízko tomu, aby sa to čoskoro naplnilo. Postupným pridávaním rôznych funkcií z odlišných prostredí môže vzniknúť perfektný hybridný systém, ktorí bude vyhovovať naozaj každému používateľovi.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom