Server PCMag informuje o tom, že spoločnosť Microsoft pracuje na novom nástroji, ktorý používatelia systému macOS poznajú už dlhšiu dobu. Ide o obnovenie systému z cloudu, čím sa uľahčí jeho sťahovanie a inštalácia. Potrebná je však aj spolupráca s výrobcami hardvéru.

Inštalácia systému Windows môže byť niekedy nočná mora. Hlavne však vtedy, ak ide o neplánovanú akciu a ty nemáš po ruke žiadne inštalačné médium, prípadne obraz systému v tvojom počítači je už starý. Microsoft však plánuje celý proces zjednodušiť, a to integráciou tzv. „Cloud Download“, čo je v podstate online nástroj, vďaka ktorému si budeš môcť zo serverov Microsoftu stiahnuť vždy tu najaktuálnejšiu verziu systému Windows 10.

Vyžaduje sa pomoc výrobcov hardvéru

Aj keď sa hovorí o tom, že Microsoft bude prinášať už len jednu veľkú aktualizáciu ročne, stále ich bude množstvo menších, ktoré budú prinášať menšie vylepšenia a opravovať chyby. Možnosť stiahnuť si najnovšiu verziu systému pri inštalácii je rozhodne vítaným krokom, ktorý ocenia viacerí používatelia.

V príspevku nižšie môžeš vidieť, ako približne by vyzerala inštalácia. V určitom kroku by sa ti objavila možnosť stiahnutia systému z cloudu, prípadne by si mohol vykonať lokálnu inštaláciu bez toho, aby bola nainštalovaná najnovšia verzia (napríklad pri obnove zo staršej zálohy).

Aby však táto služba fungovala čo najlepšie, portál Extremetech pripomína, že je nevyhnutná spolupráca výrobcov komponentov, ktorí by spoločnosti Microsoft poskytovali ovládače, prípadne aby ich hardvér bez problémov mohol fungovať na tých generických, ktoré automaticky inštaluje systém Windows. V opačnom prípade by sa mohlo stať, že si používateľ nainštaluje nový OS, no polovica komponentov nebude správne fungovať, prípadne vôbec.

Samozrejme, pre mierne skúseného používateľa nie je problém nainštalovať aktuálne verzie ovládačov. Treba však rátať s tým, že stále je veľa ľudí, pre ktorých niečo podobné predstavuje veľký problém a iná možnosť ako návšteva servisu (prípadne otravovanie známych) neexistuje. Na podobnom princípe pritom funguje aj macOS, aj keď v tomto prípade je rôznorodosť komponentov oveľa menšia.

Microsoft: Funkcia obnovenia z cloudu už niekoľko rokov funguje na zariadeniach Surface Hub

Zavedenie funkcie zatiaľ spoločnosť Microsoft nekomentovala. Omylom sa však objavila v builde pre programe Insider, avšak len na krátku dobu.

Ak by sa ale predsa len dostala aj do oficiálneho zloženia, očakávať ju môžme na jar budúceho roka, kedy je naplánovaná ďalšia veľká aktualizácia.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom