Microsoft urobil veľké rozhodnutie vo smartfónovom svete, ktorým oficiálne končil jednu éru. Operačný systém Windows Phone 8.1 sa dočkal ukončenia podpory a Microsoft tak po novom podporuje iba jediný mobilný operačný systém, a to Windows 10 Mobile. 

Ukončenie podpory pravdepodobne znepokojí iba súčasných používateľov tohto operačného systému, ktorých je len veľmi malá hŕstka. Pre lepšiu predstavu, až 99,6% všetkých nových smartfónov poháňa kombinovane Android a iOS. Z pohľadu používateľskej základne sa však jedná o pomerne veľké množstvo. Na verziách Windows Phone 7, 8 a 8.1 totiž beží až 80% používateľov a zvyšných 20% používa Windows 10 Mobile. 8.1-ka bola predstavená pred troma rokmi ako aktualizácia pre vtedajšiu osmičku. Priniesla pritom mnoho noviniek, ako napríklad digitálnu asistentku Cortana, nové notifikačné centrum, zmeny v používateľskom prostredí, ale aj v jadre systému.

windows phone
zdroj fotografie: Pixabay

Nenechaj si ujsť
Bill Gates v roku 1999 napísal vo svojej knihe 15 predpovedí a je až desivé, aký bol presný

Microsoft síce Windows 10 Mobile ešte podporuje, no zatiaľ nie je isté, dokedy to potrvá. V nedávnej aktualizácii Creators Update priniesol mnoho vylepšení, no o ďalšej pod názvom Fall Creators Update už hovorí iba v spojení s počítačmi a o mobilnej verzii nepadlo ani slovo. Podľa niektorých zdrojov dokonca Microsoft uviedol vývoj systému do stavu „feature2“, čo znamená, že podpora potrvá už iba do konca roka 2018 a celý mobilný Windows by tým pádom úplne zanikol. Americký gigant dáva ruky preč od mobilného operačného systému už dobre dlho a ukončenie vývoja by teda nebolo prekvapením.

windows-phone
zdroj fotografie: Pexels

Namiesto neho sa chce po novom zameriavať na ostatné zariadenia a cloudom poháňané technológie, čím vlastne začne zdokonaľovať Android a iOS zariadenia. Odhliadnuc od toho, či bol Windows Phone ako operačný systém dobrý alebo zlý, ukončenie jeho podpory je úplne pochopiteľné. Predaj smartfónov s týmto systémom raketovo klesal, o čom svedčia aj tieto štatistiky. V poslednom štvrťroku 2014 bolo predaných 10.5 miliónov kusov Lumia smartfónov, kým v tom istom období v roku 2015 bolo predaných už len 4,5 miliónov kusov. Je to pokles o 57 %! Mobilný Windows je jednoducho mŕtvy a Microsoftu už ostáva iba trafiť posledný klinec do rakvy.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom