Teraz čítate
Koniec jednej éry. Microsoft oficiálne pochoval svoj operačný systém Windows Phone


Microsoft urobil veľké rozhodnutie vo smartfónovom svete, ktorým oficiálne končil jednu éru. Operačný systém Windows Phone 8.1 sa dočkal ukončenia podpory a Microsoft tak po novom podporuje iba jediný mobilný operačný systém, a to Windows 10 Mobile. 

Sleduj Fontech.sk aj na Facebooku, YouTube a Instagrame!

Ukončenie podpory pravdepodobne znepokojí iba súčasných používateľov tohto operačného systému, ktorých je len veľmi malá hŕstka. Pre lepšiu predstavu, až 99,6% všetkých nových smartfónov poháňa kombinovane Android a iOS. Z pohľadu používateľskej základne sa však jedná o pomerne veľké množstvo. Na verziách Windows Phone 7, 8 a 8.1 totiž beží až 80% používateľov a zvyšných 20% používa Windows 10 Mobile. 8.1-ka bola predstavená pred troma rokmi ako aktualizácia pre vtedajšiu osmičku. Priniesla pritom mnoho noviniek, ako napríklad digitálnu asistentku Cortana, nové notifikačné centrum, zmeny v používateľskom prostredí, ale aj v jadre systému.

windows phone
zdroj fotografie: Pixabay

Nenechaj si ujsť
Bill Gates v roku 1999 napísal vo svojej knihe 15 predpovedí a je až desivé, aký bol presný

Microsoft síce Windows 10 Mobile ešte podporuje, no zatiaľ nie je isté, dokedy to potrvá. V nedávnej aktualizácii Creators Update priniesol mnoho vylepšení, no o ďalšej pod názvom Fall Creators Update už hovorí iba v spojení s počítačmi a o mobilnej verzii nepadlo ani slovo. Podľa niektorých zdrojov dokonca Microsoft uviedol vývoj systému do stavu „feature2“, čo znamená, že podpora potrvá už iba do konca roka 2018 a celý mobilný Windows by tým pádom úplne zanikol. Americký gigant dáva ruky preč od mobilného operačného systému už dobre dlho a ukončenie vývoja by teda nebolo prekvapením.

windows-phone
zdroj fotografie: Pexels

Namiesto neho sa chce po novom zameriavať na ostatné zariadenia a cloudom poháňané technológie, čím vlastne začne zdokonaľovať Android a iOS zariadenia. Odhliadnuc od toho, či bol Windows Phone ako operačný systém dobrý alebo zlý, ukončenie jeho podpory je úplne pochopiteľné. Predaj smartfónov s týmto systémom raketovo klesal, o čom svedčia aj tieto štatistiky. V poslednom štvrťroku 2014 bolo predaných 10.5 miliónov kusov Lumia smartfónov, kým v tom istom období v roku 2015 bolo predaných už len 4,5 miliónov kusov. Je to pokles o 57 %! Mobilný Windows je jednoducho mŕtvy a Microsoftu už ostáva iba trafiť posledný klinec do rakvy.

Aká je tvoja reakcia?
Milujem to
30%
Páči sa mi to
0%
Chcem to
0%
Mám to
20%
Nepáči sa mi to
40%
Neznášam to
10%
O autorovi
Peter Puhovich
Študent so zameraním na grafický dizajn, fanúšik smartfónov, ale aj iných IT zariadení. O technológie som sa začal zaujímať vďaka svojmu prvému Android tabletu a po čase ma zaujali aj čínske zariadenia. Ak budete mať akékoľvek otázky, môžete ma kontaktovať e-mailom alebo na sociálnych sieťach.
  • Gangstar Slovakia

    Je mi to ľúto keď si spomeniem že okolo roku som používal telefón z windowsom ešte keď bola nová 8.1 a bol super plinulý oproti vtedajším androidom ale ten počet aplikácii sa nedal porovnať a dosť vedelo pobúriť aj to že aplikácie ako fb a messenger nevystačovali tým z ios / android alebo aplikácia ako youtube a mnoho dalších aj hier úplne chýbala …