Microsoft predstavil nový modulárny operačný systém Windows 10X ešte v októbri minulého roka. Pôvodne bol určený pre hybridné zariadenia, no kvôli koronakríze sa ho dočkáme najprv v bežných zariadeniach.

Portál Windows Latest priniesol informácie o novom modulárnom operačnom systéme Windows 10X, ktorý Microsoft predstavil ešte 2. októbra 2019. Medzičasom sme si ho dokonca mohli vyskúšať aj pomocou emulátora na bežných laptopoch a počítačoch aj napriek tomu, že je primárne určený pre hybridné skladacie zariadenia s dvomi obrazovkami.

Prvé zariadenia s Windows 10X budú klasické V-čkové notebooky a zariadenia 2v1

Microsoft ale najnovšie prostredníctvom šéfa pre Windows a zariadenia, Panosa Panaya, na svojom blogu potvrdil, že hybridné zariadenia nebudú medzi prvými, ktoré prídu s predinštalovaným systémom Windows 10X. Novinka sa tak najskôr predstaví v bežných notebookoch. Dôvodom má byť oneskorenie spojené s koronakrízou po celom svete, ktorá posunula predstavenia počítačov ako Surface Neo a ďalších skladacích zariadení s dvomi obrazovkami.

Zobraziť celú galériu (0)
Youtube / Microsoft Surface

Prioritou budú teraz klasické V-čkové laptopy či 2v1 zariadenia, na ktorých Microsoft spolupracuje s OEM partnermi. Kedy však tieto zariadenia s novým Windows 10X dorazia na trh alebo ich bude možné nainštalovať na existujúci hardvér, zatiaľ Microsoft nešpecifikoval. Nad zariadeniami ako Surface Neo tak visí veľký otáznik a je možné, že budú preložené na neurčito.

Novinka bude uzamknutá

Predpokladá sa však, že novinka by sa mohla stať náhradou za systém Windows 10 v režime S, určený pre lacnejšie notebooky s jednou obrazovkou, pričom klasický Windows 10 zostane prioritou pre herné, pracovné a výkonné zariadenia. Treba však poznamenať, že Windows 10X nie je určený ako náhrada za Windows 10.

Zobraziť celú galériu (0)
Youtube / Microsoft Surface

Novinka je totižto navrhnutá tak, že samotný operačný systém bude uzamknutý. To znamená, že v tomto operačnom systéme bude možné spúšťať len dôveryhodné aplikácie z Microsoft Store a nebude možné zmeniť registre alebo upravovať systémové súbory. Na rozdiel od Windowsu 10 v režime S nebude možné toto uzamknutie zvrátiť a prejsť na plnohodnotnú verziu Windowsu 10.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom