Microsoft predstavil Kinect ešte ako príslušenstvo k Xbox 360 pre monitorovanie pohybu. Teraz však zmenil svoj dizajn a gigant preň pripravil úplne novú úlohu.

Populárny Kinect sa bude po novom nazývať Azure Kinect Developer Kit a pôjde o PC perifériu, ktorá umožní vývojárom umelej inteligencie pracovať na nových aplikáciách. Hoci bol vo svojich začiatkoch úspešný, jeho zväzovanie s konzolami a nedostatok hier pre Xbox One donútili Microsoft o Kinecte premýšľať.

Populárne príslušenstvo bude mať nové poslanie

Americký gigant nechcel len tak vyhodiť veľké úsilie pri vyvíjaní tohto produktu von oknom. Preto prišiel s nápadom, ktorý mení pôvodný Kinect na malú perifériu so senzormi a dúfa, že sa vo svete biznisu a medzi vývojármi ujme. Azure Kinect bude využívať pripojenie na cloud a jeho nové poslanie bude smerované na algoritmy umelej inteligencie.

K tomu mu majú dopomôcť najnovšie senzory pre umelú inteligenciu, ktoré využívajú aj okuliare HoloLens 2. Prítomné bude aj mikrofónové pole so 7. mikrofónmi, ktoré poslúži ako rozpoznávanie reči. Ďalej nebude chýbať 12 MPx RGB kamera a 1 MPx hĺbková kamera. Vývojári používali Kinect okrem konzol aj na výskum a vývoj rozličného druhu aplikácií.

Sila cloudu v malom prevedení

Výhodou je pripojenie na cloud, čo umožňuje preniesť naň všetok náročný výpočtový výkon, ktorý je potrebný pri určovaní hĺbky obrazu v reálnom čase. Vývojárom tak prepojenie na cloud umožní zachovať nízku energetickú náročnosť Azure Kinectu.

Ten sa už napríklad používa v medicínskom zariadení, kde sleduje pacientov a dokáže upozorniť personál v prípade, že pacient pravdepodobne pri chôdzi spadne. Nový Azure Kinect DK je už dostupný v predobjednávkach za cenu v prepočte 351 €, no nateraz bude dostupný len pre vývojárov z USA a Číny.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom