Chladenie dátových centier je pre mnohé technologické spoločnosti veľkou výzvou. Gigant z Redmontu ale tento problém vyriešil uložením tejto jednotky pod morskú hladinu, kde ho chodia obdivovať aj ryby. Dianie pri obrovskom dátovom centre s 27,6 petabajtami úložiska na morskom dne blízko škótskeho pobrežia teraz Microsoft ukazuje v priamom prenose.

Experimenty s podmorskými dátovými centrami vykonáva Microsoft už zopár rokov. Ponoreniu toho posledného predchádzalo testovanie blízko pobrežia Kalifornie. Po úspešných výsledkoch sa spoločnosť rozhodla, že ďalšie dátové centrum s 864 servermi v 12 rackoch uloží na dno mora neďaleko Orknejských ostrovov. Vysoké nároky na spotrebu a ohromný výkon bolo totiž potrebné dostatočne chladiť a morská voda prišla ako jedno z najvhodnejších riešení.

Podmorské dátové centrum Microsoftu v živom vysielaní

Netrvalo dlho a o toto dátové centrum sa začali zaujímať aj podmorské živočíchy. Konštrukcia skrývajúca až 27,6 petabajtov pamäte láka pozornosť rýb, ktoré vôkol nej neustále plávajú. Ich záujem ale neobišiel ani mohutný podmorský kábel, ktorým je centrum pripojené k internetu. Aby mohol každý sledovať, čo sa v okolí dátového centra pri pobreží Škótska deje, spustil Microsoft na svojom webe živé vysielanie, ktoré divákom ukáže podmorský svet v spojení s najmodernejšími technológiami.

Zobraziť celú galériu (1)
Microsoft/Screenshot

Nenechaj si ujsť
Stovky tisíc kilometrov podmorských káblov, servery a optické vlákna. Takto vyzerá internet na celom svete

Veľkosť dátových centier sa však vzhľadom na stále rastúce požiadavky bude v budúcnosti zväčšovať. Rovnako sa zvýši aj spotreba energie, ale aj ich teplota, ktorú budú potrebné udržať v norme. Časom sa tak môžeme opäť dočkať ďalšieho veľkého dátového uzla, ktoré bude mať svoje detašované pracovisko na morskom dne. To, ako prebieha život rýb a ďalších morských živočíchov pri dátovom centre z projektu Natick 2, si môžeš pozrieť na oficiálnej stránke Microsoftu.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom