V dnešnom modernom svete sa dennodenne stretávame s obrovským množstvom dát, ktoré si ukladáme na rôzne typy úložiska. Tie majú však jedno spoločné a to je obmedzená životnosť. Keď starý pevný disk po piatich rokoch prestane slúžiť, dáta z neho jednoducho presunieme do nového pevného disku a pokračujeme ďalej. Problémom tohto prístupu je však slabá udržateľnosť a takisto relatívne vysoké riziko, že dôjde k poškodeniu disku a dáta navždy stratíme.

Ako informuje Tomshardware, spoločnosť Microsoft sa pokúsila pozrieť na celú túto problematiku trochu odbornejšie. Už pred rokmi započala výskum s názvom Project Silica, ktorý teraz aktualizovala a povýšila na novú úroveň. Microsoft o tom informoval na svojom oficiálnom blogu.

V centre jeho pozornosti sú sklenené pláty, ktoré sú testované ako udržateľné úložné riešenie pre servery, ktoré sú využívané na trhu s cloudovými úložiskami.

Aj napriek tomu, že sklo je veľmi krehký materiál a ľahko sa rozbije, pokiaľ je dobre uložené, vydrží podľa autorov projektu pokojne aj 10 000 rokov bez akejkoľvek ujmy. Zvláda totiž extrémne vysoké teploty, neublíži mu voda, elektromagnetické impulzy a taktiež sa ľahko nepoškriabe.

Dáta, ktoré sú v ňom pomocou lasera zapísané ako voxely (3D pixely) teda nijakým spôsobom nedegradujú a vďaka tomu prežijú celú večnosť.

Jeden plátok skla vo veľkosti dlane pojme až 7 TB súborov

Na jeden plátok skla, ktorý je veľký ako tvoja dlaň je v rámci Project Silica možné uložiť približne 7 TB najrôznejších dát. V praxi to predstavuje cca 1,75 milióna skladieb alebo 3 500 filmov. Navyše tento systém ukladania údajov je veľmi ekologický, pretože na prevádzku serverov nie je potrebné využívať toľko elektrickej energie, ako pri klasických úložiskách.

Celé to v praxi funguje tak, že do sklenených panelov sú pomocou laserov vložené informácie, ktoré následne pokračujú do čítacieho laboratória, kde ich dokáže počítačom riadený mikroskop nasnímať a prečítať. Potom tieto dáta dekódujú počítače za pomoci špeciálneho systému Azure AI.

Na záver sú sklenené pláty jednoducho uložené v regáloch a pokiaľ si ich niekto vyžiada, po kuse ich vyťahuje robot, ktorý ich premiestňuje do špeciálnej čítačky.

Ešte s tým bude veľa práce

Aj keď je celý tento projekt impozantný a ukazuje, ako sa spoločnosť Microsoft snaží smerovať ku maximálnej udržateľnosti, podľa samotných tvorcov nie je zďaleka pripravený na komerčné použitie.

Microsoft chce v budúcnosti vidieť sklenené úložiská ako základný pilier v dátových centrách Azure po celom svete, no na to musí prejsť Project Silica ešte ďalšími troma zo štyroch vývojových etáp, aby dokázal naplniť svoj trvalý, udržateľný a tiež energeticky efektívny potenciál. Uvidíme ako to dopadne.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú