banner-mi-notebook-air-13
Prednedávnom sme vás informovali o príchode nového notebooku od spoločnosti Apple, MacBook Pro. Ten prišiel z mnohými vylepšeniami. Najväčšou novinkou je touchbar nad klávesnicou, ktorý nahradil funkčné tlačidlá. Apple však nebol jediný, ktorý na tomto vylepšení pracoval. Svoje zastúpenie v tejto oblasti chcel mať aj softvérový gigant Microsoft.

Sleduj Fontech.sk aj na Facebooku, YouTube a Instagrame!

Nápad na výskum adaptívneho hardvéru dostal Microsoft ešte v poslednom roku minulého tisícročia, kedy chcel vyvinúť akčné tlačidlá na klávesnici a skryť ostatné časti na základe kontextu. Riaditeľ výskumu, Steven Bathiche, dal v roku 1999 dohromady tím, ktorý roky pracoval na vývoji týchto klávesníc a celkom úspešne. Tímu sa darilo a klávesnice menili svoje funkcie na základe aplikácií, s ktorými počítač v tej chvíli pracoval. Microsoft mal vždy futuristickú politiku, preto je škoda, že tento projekt nedotiahol dokonca a prenechal tak prvenstvo Applu. Ten to, aj keď po dlhej dobe, využil a predstavil túto „novinku“ vo svojom MacBook Pro, ktorej predchádzali desiatky konceptov, ktoré pracovali s rôznymi projektormi, dotykovými plochami a klasickými tlačidlami. Aj keď bol vtedajší výskum Microsoftu v porovnaní s dnešnými oveľa jednoduchší, položil však základy pre ďalšie využitie takýchto touchbarov.

apple-macbook-pro-touch-bar

Výskum Microsoft zavŕšil až v roku 2009, kedy vyvinul posledný prototyp touchbaru nazvaného „Adaptive Keyboard“. Posledný koncept už obsahoval aj hmatovú klávesnicu, nad ktorou sa nachádzal displej s programovateľnými klávesmi a veľká dotyková plocha. Jedným z cieľov projektu bolo taktiež zistiť, či by takáto špeciálna klávesnica dokázala zvýšiť produktivitu a pretlačiť do popredia ovládacie prvky, ktoré bežný používateľ nevyužil naplno. Tých chcel Microsoft týmto projektom „trocha potešiť“.

displaycover_adaptivekeyboard

Adaptive Keyboard od Microsoftu

Video pod článkom dokazuje, že všetko, na čom tím spoločnosti pracoval, ostalo len v rovine konceptu. Vo videu sú demonštrované mnohé skvelé nápady interakcií a vstupov tejto futuristickej klávesnice, kde v podstate len s jej pomocou viete vytvoriť prezentáciu v PowetPointe, odoslať ju cez email a mnoho ďalších skvelých vecí. Horná časť funguje takmer samostatne. Dokáže zobraziť a pracovať s často používanými aplikáciami a pomáhať pri práci s nimi. Adaptívne tlačidlá sa podľa potreby prispôsobujú obsahom aktuálnemu programu, čo je vidieť aj vo videu. Naozaj sa jedná o fantastickú myšlienku Microsoftu, ktorá bohužiaľ nevyšla na svetlo sveta. Na otázku, prečo spoločnosť tento nápad neuviedla do každodennej reality, odpovedal Steven Bathiche, ktorý na tomto projekte pracoval, len stručne: „Nechceli sme stavať počítače. Keď sme s tým začali, vyrobili sme počítače s dotykovou obrazovkou.“ Táto odpoveď  nám v podstave prináša pohľad na to, s akým prístupom si svoju cestu razí Apple a Microsoft, ktorý medzi sebou súperia už dlhé roky. Zrejme potrvá ešte dlho, kým uvidíme skutočného víťaza.

Aká je tvoja reakcia?
Milujem to
0%
Páči sa mi to
0%
Chcem to
0%
Mám to
0%
Nepáči sa mi to
0%
Neznášam to
0%
O autorovi
Matúš Mitro
Milovník nových technológií, obzvlášť tých zo sveta smartfónov, ktoré mu učarovali už poriadne dávno. Má rád dobrú hudbu, nepohrdne kvalitným filmom, ale ani debatou o rôznych inováciách. Kontakt: [email protected]