Mnohé spoločnosti odpočúvajú svojich zákazníkov, aby údajne zlepšovali svoje služby, no nahrávky si mnohokrát vypočuli aj zamestnanci firiem. Rovnaký problém sa teraz odhaľuje v prípade Microsoftu, ktorý zhromažďuje nahrávky a odosiela ich na prepis ďalším spoločnostiam.
Podľa zdroja v Číne mali nahrávky počúvať ďalší ľudia, ktorí s nimi pracovali bez akéhokoľvek zabezpečenia. Microsoft tvrdí, že kontrola už prebieha na zabezpečených zariadeniach v niekoľkých vybraných krajinách. Bývalý dodávateľ však odhalil čo sa dialo predtým. Téme sa venoval The Guardian.
Súkromie je v dnešnom online svete skutočne chúlostivou záležitosťou a mnohokrát sa stáva, že veľkí technologickí giganti vedia o svojich zákazníkoch omnoho viac ako by si oni sami mysleli. Odpočúvanie, zbieranie dát a ďalšie získavanie informácií o ľuďoch sa stali bežnou praktikou mnohých spoločností.
Prednedávnom sa ukázalo, že aj Amazon odpočúval konverzácie používateľov, ktorí komunikovali s asistentom Alexa. Apple a Google po podobných odhaleniach neskôr údajne zrušili programy, v ktorých ich zamestnanci odpočúvali audio nahrávky od digitálnych asistentov v zariadeniach.
Microsoft prepisoval nahrávky používateľov v Číne. Bez adekvátneho zabezpečenia
Takéto praktiky má vykonávať aj Microsoft, ktorý na zlepšenie funkcionality Cortany a rozpoznávania hlasu zaznamenával časti hovorov cez Skype a po aktivácii spomínaného asistenta. Nahrávky nemali byť dlhšie ako 10 sekúnd a mali byť upravené, aby sa nikto nedopátral k pôvodnému zdroju, teda konkrétnemu používateľovi. Jeden zo spolupracovníkov, ktorí pre Microsoft nahrávky prepisovali a počúvali, informoval o praktikách spoločnosti. Tá údajne nemala pri tomto procese žiadne bezpečnostné opatrenia.

Nenechaj si ujsť
Apple stále odpočúva ľudí cez Siri. S novým iOS však zmenil taktiku
Nahrávky totiž počúvali a prepisovali ďalší ľudia, ktorí však nepoužívali žiadne bezpečnostné systémy ani ďalšiu ochranu pred odcudzením nahrávok. Dodávateľ z Pekingu prezradil, že nováčikom, ktorí mali prístup k nahrávkam, bolo povedané, aby si vytvorili účty s rovnakým heslom.
Vraj kvôli lepšiemu pohodliu. Následne sa mohli pustiť do práce bez akéhokoľvek bezpečnostného overenia. Zdroj z Číny tiež prezradil, že spoločnosť ho po krátkom čase nechala s nahrávkami pracovať aj z domu.
Heslo sa posielalo cez email, nahrávky obsahovali aj domáce násilie
Odpočúval nahrávky v britskej angličtine na svojom notebooku s jednoduchým prihlasovacím menom a heslom. Prístupový login s heslom mu bol zaslaný obyčajným emailom a len s priloženou URL adresou mohol nahrávky počúvať a prepisovať. Proces mal údajne prebiehať v aplikácii prehliadača Chrome. Takýmto spôsobom však mohlo dôjsť k veľkému úniku informácií a nahrávok, ktoré by kompromitovali mnohých používateľov aplikácie Skype a digitálneho asistenta Microsoftu.

Bývalý dodávateľ spoločnosti prezradil tiež, že pri svojej práci počul mnoho nezvyčajných a znepokojujúcich nahrávok, vrátane audio záznamov s domácim násilím. Okrem hackerov by však takéto dáta mohla získať bez zabezpečenia, ako tomu bolo v tomto prípade, aj čínska vláda.
Tá je po celom svete známa svojou prísnou kontrolou internetu a informácií v online svete. Microsoft však mal svoj prístup k takýmto prepisom nahrávok prehodnotiť ešte počas minulého leta.
Prepisy už majú prebiehať za hranicami Číny
Následne mal aktualizovať vyhlásenie o ochrane osobných údajov používateľov a zároveň presunul prepis nahrávok do zabezpečených zariadení v niekoľkých krajinách sveta.
Spoločnosť chce podľa vyjadrení hovorcu pre portál The Verge naďalej podnikať kroky k väčšej transparentnosti voči zákazníkom a tomu, ako nakladá s ich dátami. Zároveň potvrdzuje, že Čína už nie je jednou z krajín, kde prebiehajú prepisy nahrávok.
Teraz čítajú

Muskov Neuralink desí aj uznávaných odborníkov. Je tu riziko, že bude predávať myšlienky ľudí

Bitcoinová horúčka eskaluje. Slováci sa vrhajú do kryptomien, od začiatku roka ich nakúpili za desiatky miliónov

Masové sledovanie ľudí a sociálny kredit dostane v EÚ „červenú“. Únia chce regulovať kritické dopady využitia umelej inteligencie

NESMIEŠ PREHLIADNUŤ Zarábajú násobky toho, čo bežný Slovák. Toto sú virtuálni influenceri generovaní cez PC, máme takého aj na Slovensku

VIDEO Muskov Neuralink napreduje raketovo. Opica s čipom v mozgu si prvýkrát zahrala ping-pong len pomocou mysle
Články, ktoré hýbu svetom

VIDEO Na nabíjanie elektromobilov aj zabudneme. Stanice na výmenu batérií žnú obrovský úspech, druhá generácia je ešte revolučnejšia

ZAUJÍMAVÉ Slovensko akútne potrebuje IT-čkárov. Aktuálne je najviac pracovných ponúk v histórii

Obľúbená slovenská značka čokolády láme rekordy, Lyra dosiahla takmer 4-miliónové tržby

Tréner online hier Ketubor: Najlepší hráči zarábajú mesačne desiatky tisíc
