Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Mnohé spoločnosti odpočúvajú svojich zákazníkov, aby údajne zlepšovali svoje služby, no nahrávky si mnohokrát vypočuli aj zamestnanci firiem. Rovnaký problém sa teraz odhaľuje v prípade Microsoftu, ktorý zhromažďuje nahrávky a odosiela ich na prepis ďalším spoločnostiam.

Podľa zdroja v Číne mali nahrávky počúvať ďalší ľudia, ktorí s nimi pracovali bez akéhokoľvek zabezpečenia. Microsoft tvrdí, že kontrola už prebieha na zabezpečených zariadeniach v niekoľkých vybraných krajinách. Bývalý dodávateľ však odhalil čo sa dialo predtým. Téme sa venoval The Guardian.

Súkromie je v dnešnom online svete skutočne chúlostivou záležitosťou a mnohokrát sa stáva, že veľkí technologickí giganti vedia o svojich zákazníkoch omnoho viac ako by si oni sami mysleli. Odpočúvanie, zbieranie dát a ďalšie získavanie informácií o ľuďoch sa stali bežnou praktikou mnohých spoločností.

Prednedávnom sa ukázalo, že aj Amazon odpočúval konverzácie používateľov, ktorí komunikovali s asistentom Alexa. Apple a Google po podobných odhaleniach neskôr údajne zrušili programy, v ktorých ich zamestnanci odpočúvali audio nahrávky od digitálnych asistentov v zariadeniach.

Microsoft prepisoval nahrávky používateľov v Číne. Bez adekvátneho zabezpečenia

Takéto praktiky má vykonávať aj Microsoft, ktorý na zlepšenie funkcionality Cortany a rozpoznávania hlasu zaznamenával časti hovorov cez Skype a po aktivácii spomínaného asistenta. Nahrávky nemali byť dlhšie ako 10 sekúnd a mali byť upravené, aby sa nikto nedopátral k pôvodnému zdroju, teda konkrétnemu používateľovi. Jeden zo spolupracovníkov, ktorí pre Microsoft nahrávky prepisovali a počúvali, informoval o praktikách spoločnosti. Tá údajne nemala pri tomto procese žiadne bezpečnostné opatrenia.

Pixabay

Nenechaj si ujsť
Apple stále odpočúva ľudí cez Siri. S novým iOS však zmenil taktiku

Nahrávky totiž počúvali a prepisovali ďalší ľudia, ktorí však nepoužívali žiadne bezpečnostné systémy ani ďalšiu ochranu pred odcudzením nahrávok. Dodávateľ z Pekingu prezradil, že nováčikom, ktorí mali prístup k nahrávkam, bolo povedané, aby si vytvorili účty s rovnakým heslom.

Vraj kvôli lepšiemu pohodliu. Následne sa mohli pustiť do práce bez akéhokoľvek bezpečnostného overenia. Zdroj z Číny tiež prezradil, že spoločnosť ho po krátkom čase nechala s nahrávkami pracovať aj z domu.

Heslo sa posielalo cez email, nahrávky obsahovali aj domáce násilie

Odpočúval nahrávky v britskej angličtine na svojom notebooku s jednoduchým prihlasovacím menom a heslom. Prístupový login s heslom mu bol zaslaný obyčajným emailom a len s priloženou URL adresou mohol nahrávky počúvať a prepisovať. Proces mal údajne prebiehať v aplikácii prehliadača Chrome. Takýmto spôsobom však mohlo dôjsť k veľkému úniku informácií a nahrávok, ktoré by kompromitovali mnohých používateľov aplikácie Skype a digitálneho asistenta Microsoftu.

Flickr

Bývalý dodávateľ spoločnosti prezradil tiež, že pri svojej práci počul mnoho nezvyčajných a znepokojujúcich nahrávok, vrátane audio záznamov s domácim násilím. Okrem hackerov by však takéto dáta mohla získať bez zabezpečenia, ako tomu bolo v tomto prípade, aj čínska vláda.

Tá je po celom svete známa svojou prísnou kontrolou internetu a informácií v online svete. Microsoft však mal svoj prístup k takýmto prepisom nahrávok prehodnotiť ešte počas minulého leta.

Prepisy už majú prebiehať za hranicami Číny

Následne mal aktualizovať vyhlásenie o ochrane osobných údajov používateľov a zároveň presunul prepis nahrávok do zabezpečených zariadení v niekoľkých krajinách sveta.

Spoločnosť chce podľa vyjadrení hovorcu pre portál The Verge naďalej podnikať kroky k väčšej transparentnosti voči zákazníkom a tomu, ako nakladá s ich dátami. Zároveň potvrdzuje, že Čína už nie je jednou z krajín, kde prebiehajú prepisy nahrávok.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú