V Košiciach dostal „zelenú“ nový projekt, ktorý pod záštitou spoločnosti Antik Telecom prinesie do mesta inovatívne riešenie pre nabíjanie elektrických bicyklov, skútrov, motoriek a kolobežiek. Pre tieto elektrické dopravné prostriedky z tzv. „mikromobility“ vyrastie v tomto meste až 100 nových nabíjacích staníc, ktoré budú napájané solárnou energiou. O novinke informoval Antik v tlačovej správe.

Košice dostanú ekologické nabíjačky pre elektrickú mikromobilitu

Spoluprácu mesta so spoločnosťou Antik schválili na zasadnutí mestskí poslanci, čím posunuli návrh projektu o veľký krok vpred k realizácii. Košičania sa tak dočkajú inovatívneho spôsobu nabíjania solárnymi panelmi, ktoré budú rozmiestnené v blízkosti staníc hromadnej dopravy. Umiestnené budú na nevyužitých pozemkoch mesta.

Antik

Vďaka tomuto riešeniu budú môcť obyvatelia jednoducho a rýchlo prestupovať z jedného spôsobu dopravy na druhý a využiť tak elektrické dopravné prostriedky pre dopravu po meste. Po dokončení bude v Košiciach celkovo až 1000 nabíjacích bodov pre mikromobilitu.

Sme nadšení, že na strane samosprávy sme sa stretli s tak jednoznačnou podporou projektu udržateľnej mikromobility v Košiciach. Od primátora Košíc Jaroslava Polačeka, cez poslancov, mestské časti až po zamestnancov magistrátu, všade sme zaregistrovali veľkú ochotu prispieť k veci.

Naše mesto Košice sa tak stáva príkladom nielen ako riadiť zdieľanú elektrickú dopravu udržateľným spôsobom, ale zároveň aj ako prepojiť hromadnú dopravu so sharingom a v neposlednom rade ekologickým rozmerom celého systému,“ vysvetľuje Igor Kolla, generálny riaditeľ ANTIK Telecom, s.r.o.

Firma do projektu vložila investíciu 1 milión eur, ktorá však nepochádza z verejných zdrojov ani štrukturálnych fondov. Mesto Košice naopak vybralo 100 lokalít pre vybudovanie avizovaných solárnych nabíjačiek.

Záujem prejavili aj ďalšie mestá

V praxi má potom každá stanica súčasne nabíjať 3 dopravné prostriedky z mikromobility, tzn. naraz 3 elektrické bicykle, kolobežky, skútre alebo motorky. Okrem toho budú stanice vybavené aj záložnými zdrojmi energie pre smartfón. Powerbanky budú dostupné na každej stanici v počte 2 kusov. Stanice však majú vyrásť aj v iných mestách.

„Po vzore Košíc už budovanie desiatok nabíjacích staníc podporilo mesto Poprad a v najbližších týždňoch sa očakáva štart výstavby aj v Snine, záujem prejavilo približne 10 ďalších lokalít,“ informoval Antik.

Týmto spôsobom Antik a Košice otvárajú dvere ekologickej mikromobilite a zároveň rieši problémy s pohodenými vybitými prostriedkami. Tento neduh trápi viaceré sharingové služby na Slovensku, ktoré poskytujú napríklad elektrické kolobežky.

Čítajte viac z kategórie: Elektromobilita

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú