Aj keď má premenovanou Zuckerbergovou spoločnosťou Meta nedávno predstavený virtuálny svet Metaverse ešte čas a tak skoro sa doň neponoríme, záujem predstavili nie len zákazníci, ale tiež spoločnosti, ktoré na ňom chcú zarobiť. Jedna z nich chce do tejto virtuálnej sociálnej siete dodať digitálnych ľudí, ktorí sa stanú sluhami, informuje The Verge.

Virtuálni sluhovia ľudí strašia

Novozélandská firma Soul Machines nedávno oznámila, že vyvíja digitálnych ľudí s umelou inteligenciou, ktorých môžu klienti neskôr využiť na obsluhu zákazníkov, promo videá alebo dokonca vzdelávanie.

Bolo len otázkou času, kedy príde väčšia spoločnosť s nápadom ako je Metaverse. Podobne je to aj s virtuálnymi sluhami. Spoluzakladateľ novozélandskej spoločnosti Greg Cross sa vyjadril, že chce digitálnu pracovnú silu priniesť aj do vznikajúceho Zuckerbergerovho Metaverse.

„Keď hráme hru, privlastníme si určitú osobnosť alebo charakter, keď koučujeme futbalový tím našich detí, privlastníme si inú a inú osobnosť máme v krčme, na pive s priateľmi,“ vyjadril sa Cross  a dodal, že ľudia vždy prispôsobujú svoju osobnosť a v digitálnych podmienkach je možné takéto osobnostné konštrukty naozaj vytvoriť, píše Futurism.

Technologická dystópia

Aj keď sú úmysly v podstate čisté, teda okrem jasnej vidiny zisku, tieto plány pôsobia skôr ako vystrihnuté z dystopického sci-fi príbehu na štýl Orwellovského sveta, ktorý sa akousi nešťastnou náhodou zmiešal s Muskovou nočnou morou a knihou Ernesta Clinea „Ready Player One“, podľa ktorej neskôr natočil Spielberg známy film.

„Niekedy v budúcnosti budete môcť vytvoriť svoju digitálnu verziu alebo hneď niekoľko. Tie môžu ísť vykonávať činnosti a zarábať peniaze pre vás alebo vašu firmu, kým vy robíte niekde inde čosi, čo je oveľa zábavnejšie,“ dopĺňa Cross.

Digitálni ľudia fungujú na operačnom systéme, ktorý dostal pomerne nepríjemný názov „Humans OS 2.0“. A aj keď vyzerajú pomerne realisticky, človeka neoklamú.

Nová forma otrokárstva?

Tak, ako vo všetkých kvalitných sci-fi príbehoch, v ktorých sa nachádza umelá inteligencia, aj tu nastupuje otázka etiky. Nech je totiž táto inteligencia akokoľvek umelá, určitým spôsobom ide o novú formu otrokov a je otázne, do akej miery je toto v poriadku. Modernú filozofiu ešte čakajú ťažké časy…

Meta

Spoločnosť tiež spomína využitie umelých ľudí v rôznych hrách, ostáva však otázka, aký to môže mať vplyv na náš bežný život a medziľudské vzťahy – budeme sa vedieť k skutočným osobám okolo seba správať slušne, ak si k virtuálnej realite s ľudskou tvárou dovolíme čokoľvek?

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP