Stále najpopulárnejšia sociálna sieť Facebook oznámila dôležitú novinku vo svojej chatovacej aplikácii Messenger, ktorú budú môcť využívať aj Slováci. Zatiaľ však nie je jasné, či bude pre všetkých, služba totiž hovorí o „teste medzi používateľmi“.

V Messengeri dnes môžeš komunikovať s ktorýmkoľvek so svojich kontaktov, prípadne vytvoriť skupinovú konverzáciu, do ktorej pridáš ľubovoľný počet osôb – priateľov, členov rodiny alebo kolegov smerujúcich na rovnakú pracovnú cestu.

Po novom však prídu tzv. Komunitné čety určené pre členov jednotlivých facebookových skupín (pozor, nie fanúšikovských stránok, ale práve skupín) ako sú susedské burzy, komunity fanúšikov určitých športov či iných oblastí.

 

Meta

Jasná reakcia na Telegram kanály, prípadne Clubhouse

Diskutovať o témach z príspevkov v skupinách tak teraz bude možné aj v čete, prípadne formou telefonických či videohovorov. „Novinka spája to najlepšie z Messengeru a facebookových skupín, aby sa používatelia mohli spojiť kedy, kde a ako chcú,“ hovorí o aktualizácii priamo Meta.

V kroku však možno jasne vysledovať aj inšpiráciu konkurenčnými službami, napríklad kanálmi na Telegrame alebo dnes už prakticky mŕtvou audio-sociálnou sieťou Clubhouse, ktorá dominovala a aj veľmi rýchlo zmizla počas pandémie – jej koncept však už okopírovali aj Twitter Space či práve Telegram a jeho Kanály.

Facebook však na vec predsa len pôjde trochu inak. Zo screenov sa zdá, že každá skupina bude môcť mať henď niekoľko rôznych chatov či rôznych telefonických hovorov naraz.

„Ľudia budú môcť vďaka novinke začať konverzáciu na určitú tému a získať odpovede v danom okamihu, namiesto toho, aby čakali, až sa ostatní vyjadria k ich príspevku. Vo facebookovej skupine bude možné čety usporiadať do kategórií, aby ostatní členovia skupiny ľahko našli to, čo ich najviac zaujíma. Napríklad skupina fanúšikov kapely môže mať kategóriu „Najnovšie správy“ s četmi venovanými vydaniu nových albumov, termínom turné a ďalším aktivitám skupiny, píše Facebook.

Pôjde tak o mix chatu a diskusných fór na určité témy v rámci facebookových skupín.

Meta

Chaty v skupinách založia len administrátori

Podstatnou správou je, že otvorený čet s ľubovoľným členom skupiny alebo nové čety budú môcť zakladať len správcovia skupín, nie ktorýkoľvek z jej členov.

K dispozícii budú aj čety o udalostiach v rámci skupiny alebo len chat pre spoluprácu s moderátormi skupiny. Audio kanály budú môcť mať (zatiaľ) do 30 ľudí naraz a účastníci si budú môcť zapnúť aj video.

Práve možnosť zakladať chaty len moderátormi môže pomôcť udržať v nich poriadok. Meta tiež sľubuje rozšírené možnosti správy – napríklad automatické blokovanie členov po pridaní nevhodných slov, stlmenie vybraných používateľov či chatov a podobne. Ako však poznáme komunitu na (nielen slovenskom) Facebooku, ani to nemusí stačiť. Uvidíme, ako všetko bude fungovať v praxi.

Meta

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú