V utorok 12. apríla zasiahla Merkúr, najbližšiu planétu k Slnku, mohutná vlna plazmy. Ako informuje portál LiveScience, na Merkúre to spôsobilo geomagnetickú búrku podobne, ako k tomu dochádza aj na Zemi, pričom planéta mohla dočasne získať vlastnú atmosféru napriek tomu, že zvyčajne žiadnu nemá a jedná sa o absolútnu pustinu.

Nemá silné magnetické pole

Na Zemi sú geomagnetické búrky, ktoré následne ohrozujú satelity a v niektorých prípadoch spôsobujú ich pád na Zem, spôsobené silným geomagnetickým poľom. To absorbuje výrony koronálnej hmoty zo Slnka a vytvoria spomínané geomagnetické búrky, ktoré sa vedci učia čoraz presnejšie predpovedať.

Ako ale vysvetľuje portál InterestingEngineering, Merkúr takéto silné magnetické pole nemá a navyše je prakticky bez atmosféry. To znamená, že geomagnetické búrky na Merkúre nespôsobujú viditeľnú polárnu žiaru podobne, ako sa to deje na Zemi a jeho búrky sú preto viditeľné len v röntgenovom spektre.

NASA/Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory/Carnegie Institution of Washington

Práve absencia magnetického poľa je pritom dôvod, prečo Merkúr už dávno nemá žiadnu atmosféru. Postupne ju totiž strácal a odfukovalo ju Slnko podobnými zásahmi plazmovými vlnami. Zvyšné voľné atómy sú preto takisto stratené v kozme a tvoria za planétou chvost, ktorý je podobné chvostom komét.

Zničili satelity Starlink

Geomagnetické búrky spôsobili len nedávno pád niekoľkých desiatok satelitov Starlink, ktoré vyniesla raketa Falcon 9 úmyselne na nízku obežnú dráhu. Z nej sa mali dostať pomocou vlastného iónového pohonu na vyššiu orbitu, avšak geomagnetická búrka spôsobila náhle zhustnutie vrchných vrstiev atmosféry až o 50 %, čo nedokázal slabý iónový pohon kompenzovať.

Slnko mu dáva atmosféru

Extrémne riedku a tenkú atmosféru, resp. exosféru, Merkúr predsa len má a to, paradoxne, práve vďaka Slnku. Solárny vietor z neho nesie nabité častice v podobe hélia, dusíka, uhlíka či neónu a tie následne dopĺňajú zásoby malej planéty, ktorá dosahuje len necelých 40 % veľkosti Zeme.

Vedci si v minulosti neboli istí, či je vôbec magnetické pole Merkúru dostatočne silné na vytvorenie geomagnetických búrok a potvrdili to až nové štúdie. Jedna štúdia dokázala, že má Merkúr vlastný prstenec nabitých častíc a druhá, že tento prstenec dokáže, pri správnych podmienkach, spúšťať geomagnetické búrky.

NASA/Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory/Carnegie Institution of Washington

Ako dodáva UniverseToday, objav naznačuje, že môžu geomagnetické búrky prebiehať dokonca aj na exoplanétach s magnetosférami a bez atmosfér.

Vedci tiež dodávajú, že sú tieto procesy vo všeobecnosti, napriek rozdielnym vlastnostiam samotných planét, podobné tým zemským.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú