Mercedes-Benz sa púšťa do odvážneho kroku, ktorý by mohol zásadne zmeniť svet elektromobility. Nemecká automobilka už niekoľko mesiacov testuje elektrické vozidlá poháňané pevnými, takzvanými solid-state – batériami, ktoré sľubujú dojazd vyše 1 000 kilometrov na jedno nabitie. A čo je dôležitejšie, tieto testy sa už odohrávajú priamo na cestách, nie len v laboratóriách. Na testy upozornil portál Electrek.

Sériová výroba čoskoro

Prvé vozidlo s týmto typom batérie nasadil Mercedes na britské cesty ešte vo februári tohto roka. Ide o upravený prototyp luxusného elektrického modelu EQS, ktorý bol vybavený úplne novým akumulátorovým systémom vyvinutým v spolupráci s Mercedes AMG High-Performance Powertrains, teda tou istou jednotkou, ktorá stojí za úspechmi značky vo Formule 1.

Na vývoji batérie sa Mercedes spája s americkou spoločnosťou Factorial Energy, ktorá sa špecializuje na solid-state technológie. Výsledkom tejto spolupráce je batéria s názvom Solstice, ktorá bola verejne predstavená v septembri. Táto technológia má priniesť približne 25-percentné zlepšenie dojazdu v porovnaní s bežnými lítiovo-iónovými batériami.

mercedes s pevnou batériou
Mercedes-Benz

V praxi to znamená, že ak súčasný model Mercedes EQS 450+ ponúka dojazd približne 820 kilometrov podľa WLT, nová verzia s pevnou batériou by sa mohla dostať až na hranicu 1 000 kilometrov. To je vzdialenosť, ktorá by pri bežnej jazde vystačila napríklad na cestu z Bratislavy až do Paríža bez potreby nabíjania.

„Očakávame, že túto technológiu prinesieme do sériovej výroby ešte pred koncom tohto desaťročia,“ vyhlásil Markus Schäfer, vedúci vývoja v Mercedes-Benz, počas nedávneho podujatia v Kodani. Pre nemecký magazín Automobilwoche zároveň dodal, že prvé autá s pevnými batériami by mohli byť dostupné už pred rokom 2030.

Potenciál vidia aj ostatní

Mercedes vidí v tejto technológii nielen riešenie problémov s dojazdom, ale aj kľúč k výraznému zníženiu nákladov na batérie. Schäfer pritom otvorene priznal, že súčasné batérie nie sú do budúcnosti udržateľné a „v jadre je potrebná nová chémia“. Nové batérie preto využívajú sulfidový pevný elektrolyt, ktorý má byť bezpečnejší a energeticky efektívnejší než tradičné kvapalné roztoky.

mercedes s pevnou batériou
Mercedes-Benz

Okrem Mercedesu pracuje na zavedení solid-state batérií viacero ďalších automobiliek. Spoločnosť Factorial spolupracuje aj s koncernmi Hyundai a Stellantis, pričom cieľom všetkých je zaviesť túto technológiu do bežnej prevádzky do roku 2030. K rovnakému cieľu smerujú aj giganti ako Volkswagen, BMW, Toyota, Nissan či Honda. A netreba zabúdať na čínskych lídrov BYD a CATL, ktorí už dnes ovládajú svetový trh s batériami a intenzívne investujú aj do solid-state riešení.

Zaujímavou novinkou je aj vyjadrenie zástupcu značky MG, ktorý tento týždeň uviedol, že model MG4 by mohol byť prvým globálne predávaným elektromobilom s tzv. semi-solid-state batériou, teda prechodnou formou medzi tradičnými a plne pevnolátkovými akumulátormi.

Vývoj sa teda zrýchľuje a zdá sa, že to, čo bolo donedávna vnímané ako „svätý grál“ elektromobility, sa už čoskoro môže stať realitou na bežných cestách. Mercedes-Benz týmto krokom dáva jasne najavo, že budúcnosť elektromobility nebude iba o dojazde, ale aj o efektivite, bezpečnosti a udržateľnosti batériových technológií.

Čítajte viac z kategórie: Elektromobilita

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP