Nemecká automobilka Mercedes-Benz v snahe prispieť k ochrane životného prostredia predstavila svoju víziu do budúcnosti automobilov. Koncept vozidla VISION EQS je vyhliadkou do budúcnosti, ktorá spája luxus a rýchlosť do jednotného celku. Hoci ide o elektrické auto, tvrdí o sebe, že je CO2 neutrálne a jeho filozofiou je trvalá udržateľnosť.

Pri elektromobiloch je veľmi dôležitý koeficient odporu vzduchu a preto sa automobilky snažia vytvoriť aerodynamicky efektívne vozidlo. Pri pohľade na VISION EQS je vidno, že sa to aj podarilo. Plynulé krivky, špeciálne kolesá či spätné zrkadlá s kamerou, aby bolo prúdenie vzduchu čo najmenej narúšané.

Zároveň si však vozidlo zachováva charakter luxusnej limuzíny, čo podčiarkujú 24″ kolesá a predná maska, ktorá je tvorená až 940 LED diódami. Podobne je na tom aj zadná strana, ktorá obsahuje 229 malých LED hviezdičiek a ukazuje to úplne nový prístup k zobrazeniu loga značky.

Nadčasový interiér

Interiér vozidla je úplne iný, než na aký sme boli zvyknutí doteraz. Koncept našiel inšpiráciu v luxusných jachtách, kde dizajnový jazyk vytvára novú úroveň relaxu. Palubná doska je pevnou súčasťou stredového panelu, ktorý plynule prechádza až do zadnej časti vozidla. K ovládaniu slúžia výlučne displeje, ktoré sú situované v strednom paneli, na dverách vodiča a spolujazdca. Ide zároveň o pohľad na budúcnosť interiérov vozidiel Mercedes.

VISION EQS
Mercedes-Benz

Luxusnú atmosféru podporuje aj výber materiálov, ktoré sú však z udržateľných zdrojov. Sedadlá sú vytvorené zo špeciálneho vlákna „DINAMICA“, rovnako ako podlaha a strop. Tapacír dverí je vytvorený z umelej kože, no špeciálna povrchová úprava spôsobí, že užívatelia nadobudnú dojem luxusu, nerozoznateľný od pravej kože.

Mercedes-Benz

Výkon superšportu

Koncept VISION EQS poskytuje kombinovaný výkon až 350 kW, pričom na každej náprave sa nachádza samostatný elektromotor. Zrýchlenie z 0 na 100 km/h je za menej ako 4,5 sekundy. Samotný dojazd je podľa WLTP až 700 km, čo je dosiahnuté vďaka elektrickému motoru novej generácie, ktorý má integrovanú vynovenú elektroniku a má vylepšené prevodové pomery. Nechýba ani podpora nabíjania výkonom až 350 kW, pri ktorom sa batéria nabije na 80 % už za 20 minút.

Celá platforma je plne variabilná a vďaka modulárnemu systému je možné vytvoriť viacero druhov koncepcií vozidiel. Drvivá väčšina materiálov je vyrobená z recyklovaných materiálov. Dokonca aj články batérií sú vyrobené bez toho, aby za sebou zanechávali emisnú stopu. Celé to prispieva k tomu, aby v horizonte dvadsiatich rokov bol nový vozový park Mercedesu (elektrická platforma) s neutrálnymi emisiami CO2.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom