V správe sú materiály TASR.

Zdá sa, že batérie to majú v osobných automobiloch vyhraté a neexistuje zrejme jediná automobilka na svete, kde by s elektromobilmi nerátali. Oveľa zaujímavejšie to však môže byť pri vozidlách, ktoré robia stovky kilometrov každý deň a akákoľvek prestávka na nabíjanie je stratou času aj peňazí, kedy by si vozidlo na seba malo zarábať.

Mnohí preto špekulujú, či v kamiónoch alebo hromadnej doprave nebudebude dominovať vodík, ktorý je možné dotankovať prakticky rovnako rýchlo, ako benzín či naftu, hoci len na špeciálnych čerpacích staniciach, aké na Slovensku rastú len pomaly.

Daimler v tom má jasno

Veľký nemecký výrobca nákladných áut Daimler Truck, kde patria ťahače alebo autobusy Mercedes–Benz, Mitshubishi Fuso, Setra či „americké“ kolosy Freightliner, Western Star či dokonca ikonické žlté školské autobusy Thomas Built, to však vidí inak, píše TASR.

Divízia autobusov chce totiž do roka 2030, aspoň v Európe, ponúkať už iba plne elektrifikované mestské autobusy.

Vo EÚ aj v Latinskej amerike však plánuje ponúkať uhlíkovo neutrálne vozidlá, pre tých zákazníkov, ktorí na ekologickejšie pohony budú chcieť prejsť dobrovoľne už skôr.

„Naše investície sústreďujeme na segment plne elektrických mestských autobusov v Európe do konca desaťročia,“ povedal v pondelok Till Oberwörder, vedúci divízie Daimler Buses pre agentúru DPA pred podujatím v meste Mannheim, ktoré je venované e-mobilite.

Elektrický autobus už majú

Divízia Daimler Buses uviedla v roku 2018 na trh plne elektrický mestský autobus „eCitaro“. V súčasnosti jazdí v európskych mestách viac ako 600 takýchto batériových vozidiel.

Spoločnosť vlani predala celkom 18 736 autobusov, ale nezverejnila, aký bol podiel elektrických modelov na celkovom predaji.  Vo všeobecnosti je podiel autobusov jazdiacich na elektrický pohon stále nízky. Podľa združenia nemeckých dopravných spoločností z 35 000 autobusov, ktoré jazdia po cestách v Nemecku, bolo vlani na jeseň len 1 200 elektrických.

Oberwörder v tejto súvislosti zdôraznil, že nestačí len vyrobiť elektrobus, musí sa zmeniť a prispôsobiť aj infraštruktúra, zvlášť pokiaľ ide o nabíjanie. Mali by sa zvážiť aj školenia, poznamenal. Nemecko tiež vlani riešilo problém, kedy muselo batériové elektrobusy vo veľkom sťahovať z prevádzky kvôli požiarom. Bezpečnostný regulátor Heinrich Duepmann povedal pre portál RT, že bezpečnostná otázka batériových elektromobilov sa absolútne nerieši a to nie je len prípad elektrických autobusov.

Negra Paloma/Facebook

 Daimler Buses preto ponúka nielen elektrické autobusy, ale aj kompletný balík, tzv. E-systém, ako ho nazýva Oberwörder. Daimler Truck však ďalej vyvíja aj konvenčné vozidlá so spaľovacím motorom, vrátane autobusov. Ale v oblasti e-mobility sú mestské autobusy segmentom s najvyššou mierou rastu, dodal.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú