Slovensko často za zvyškom Európy zaostáva, no tentokrát si môžeme povedať, že aspoň v jednej oblasti napredujeme rovnako rýchlo, ako tie najvyspelejšie krajiny. Ministerstvo dopravy totiž prináša novelu zákona týkajúcu sa autonómnych vozidiel na našich cestách. Napríklad funkcia Full Self Driving (FSD) od Tesly by tak u nás mohla do konca roka dostať zelenú.

„Viaceré štáty v súčasnosti už disponujú právnou úpravou regulujúcou všetky aspekty prevádzky automatizovaných vozidiel, plne automatizovaných vozidiel a automatizovaných doručovacích vozidiel ako sú napríklad definícia týchto vozidiel, zodpovednostné vzťahy v prípade spôsobenia škody, povinnosti prevádzkovateľov a podobne.“ Takto znejú úvodné slová predkladacej správy nového zákona, ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony v súvislosti s rozvojom autonómnych vozidiel.

Portal GDA/Flickr

Návrh zákona jasne definuje všetky tieto nové typy vozidiel a jasne im určuje pravidlá, za akých podmienok smú jazdiť po komunikáciách, kto musí vykonávať dozor nad jazdou plne automatizovaného vozidla a podobne.

Autonómne vozidlá budú môcť jazdiť aj po chodníku

Nový zákon prináša niekoľko zásadných zmien. Napríklad pojem „vodič“ sa pri plne autonómnych vozidlách rozšíri na „osobu vykonávajúcu dohľad nad vozidlom“. Takáto osoba pritom nemusí byť prítomná priamo vo vozidle, ale dohľad môže vykonávať aj na diaľku. V prípade potreby však musí byť pripravená ihneď prevziať vedenie nad vozidlom.

Pri vedení poloautonómneho vozidla bude môcť vodič vykonávať iné činnosti, ak bude systém polautonómnej jazdy aktívny, no aj v tomto prípade to môžu byť len také činnosti, aby bol vodič v prípade potreby pripravený ihneď prevziať kontrolu.

Autopilot v Tesla Model 3 / Zdroj: Tesla/YouTube

V praxi to môže znamenať toľko, že pri autonómnom, respektíve poloautonómnom vozidle bude napríklad povolené používanie mobilného telefónu počas jazdy.

Zákon sa zameriava aj na takzvané autonómne doručovacie vozidlá, ktoré sú budúcnosťou „last mile delivery“. Takéto vozidlá by pritom podľa navrhovaného zákona mohli jazdiť aj po chodníkoch, pričom musia dodržať určité pravidlá. Autonómne doručovacie vozidlo môže po chodníku jazdiť rýchlosťou maximálne 6 km/h, po chodníku pre cyklistov je to 20 km/h.

Otvorené dvere pre FSD od Tesly?

Nový zákon mieri do parlamentu, no v návrhu je uvedené, že do platnosti by mal prísť už 1. decembra 2022. Elon Musk nedávno na konferencii povedal, že jednou z najväčších priorít automobilky Tesla je uvedenie autopilota FSD do ostrej prevádzky už do konca tohto roka.

Tesla

Musk pritom spomenul, že by funkciu rád rozšíril aj do európskych krajín, avšak všetko bude závisieť od schvaľovacích procesov jednotlivých štátov. Nový zákon by teoreticky mohol Tesle otvoriť dvere, aby na našom trhu spustila svojho autopilota do ostrej prevádzky.

Jaroslav Kapšo, majiteľ niekoľkých Tesiel a prevádzkovateľ webu DriveTesla.sk nám ale prezradil, že funkcia FSD ako taká na Slovensku už existuje, novým zákonom sa len zmenia práva a povinnosti vodiča:

Tesla Autopilot je tu v rôznych verziách už niekoľko rokov. Osobne s využívaním autopilota a jeho funkcií jazdím už 6 rokov. Často sa ma pýtajú, či sa autopilot alebo Full Self-Driving vôbec u nás smie používať. Na Slovensku nie je problém používať autopilota a iné asistenčné systémy. To ani doteraz problém nebol. V ponuke zážitkových jázd a prenájmov máme aj Teslu s najvyššou verziou autopilota (Full Self-Driving), ktorá je veľmi zaujímavá a je len otázkou času, kedy budú sprístupnené všetky funkcie, ktoré sú už dnes dostupné v USA.

Nové návrhy na úpravu zákona ale definujú nové práva aj povinnosti. V súčasnosti je jedno, ako veľmi auto dokáže alebo nedokáže autonómne jazdiť, vždy sa vodič musí venovať riadeniu a je zodpovedný za vedenie vozidla. Toto sa v budúcnosti môže zmeniť a závisí potom už len od kvality bezpečnostných systémov a softvéru, ako rýchlo budeme stretávať aj na našich cestách autonómne autá. Video o tom, ako funguje Tesla Autopilot v našich podmienkach nájdete tu.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP