Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Majetok spoluzakladateľa a generálneho riaditeľa technologickej spoločnosti Nvidia, Jensena Huanga, zaznamenal vo štvrtok (22.2.) výrazný nárast, keď hodnota jeho firmy, ktorú založil v roku 1993, prudko vzrástla. Informuje o tom CNN.

Huang je kvôli tejto udalosti 21. najbohatším človekom na svete, pričom v priebehu jediného dňa jeho majetok narástol až o 8,5 miliardy dolárov v dôsledku 15 % nárastu ceny akcií jeho spoločnosti počas ranného obchodovania.

Spoluzakladateľ počítačového giganta, ktorý má 61 rokov, má teraz odhadovaný majetok 68,1 miliardy dolárov, čím predbehol Charlesa Kocha a rýchlo sa približuje k členom rodiny Waltonovcov, vlastníkom spoločnosti Walmart s trhovou kapitalizáciou približne 471 miliárd dolárov. Očakáva sa, že by sa mohol čoskoro zaradiť do top 20. Zoznam najbohatších ľudí sveta vedú Elon Musk, Bernard Arnault a Jeff Bezos.

Vďačí za to AI

Huang stojí na čele spoločnosti Nvidia od jej založenia a v súčasnosti pôsobí ako spoluzakladateľ, generálny riaditeľ, prezident a člen predstavenstva. Vlastní približne 3 % spoločnosti.

Líder v oblasti technológií sa narodil v Taiwane, neskôr v USA študoval na Oregon State University a Stanford University. Pred úspechom s Nvidiou pracoval v aktuálne konkurenčnej čipovej spoločnosti LSI Logic a Advanced Micro Devices (AMD). Spoločnosť Nvidia založil spolu s Chrisom Malachowskym a Curtisom Priemom.

kjpargeter/freepik/Nvidia/flickr/Úprava redakcie

Malachowsky stále pôsobí v spoločnosti Nvidia, zatiaľ čo Priem spoločnosť opustil na začiatku nového milénia. Nvidia je aktuálne jednou z najväčších spoločností na akciovom trhu s hodnotou tesne pod 2 biliónmi dolárov. Mimoriadny nárast jej ziskov z veľkej časti spôsobil boom v oblasti umelej inteligencie (AI). Americký výrobca je totiž zodpovedný za približne 70 % predaja AI čipov na svete.

Huang vo vyhlásení vo štvrtok večer uviedol, že generatívna AI dosiahla „bod zlomu“. „Dopyt po celom svete rastie medzi spoločnosťami, odvetviami a národmi,“ dodal.

Trojmesačný zisk výrobcu čipov, ktorého uzávierka spadá na 28. januára,  vzrástol na takmer 12,3 miliardy dolárov. V rovnakom období počas predchádzajúceho roka bol tento zisk „len“ 1,4 miliardy dolárov.

Ide tak o nárast o 769 % oproti predchádzajúcemu roku a dokonca silnejší rast, než očakávali analytici Wall Street. Tento výsledok pomohol zvýšiť celoročný zisk spoločnosti o viac ako 580 % oproti predchádzajúcemu roku.

Nápor zvládnu

CNBC ďalej píše, že v tomto kvartáli Nvidia očakáva predaje v hodnote približne 24 miliárd dolárov. Generálny riaditeľ Huang taktiež vo vyhlásení vyvrátil prípadné obavy investorov o tom, že „Nvidia nebude zvládať obrovský dopyt“.

„Podmienky sú v zásade vynikajúce pre ďalší rast,“ vyjadril sa Huang na margo roku 2025.Hovorí, že dopyt po procesoroch spoločnosti zostane vysoký kvôli generatívnej AI a celoodvetvovému posunu od centrálnych procesorov k akcelerátorom, ktoré vyrába Nvidia.

Naopak, v uplynulom období sa až tak nedarilo hernému vybaveniu spoločnosti Nvidia. V minulosti boli práve ich grafické karty najvýnosnejšou položkou spoločnosti, avšak, za posledný rok ich predaj vzrástol len o 56 %.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú