O tom, že medicína napreduje raketovým tempom, svedčia rôzne dôkazy, vrátane nedávneho prvého „vypestovaného“ umelého srdca, biotlačiarni tlačiacej pankreas, či mozgového implantátu zmierňujúceho bolesť v reálnom čase.

Mimoriadny medicínsky úspech

Transplantácia srdca aj vzhľadom na to, že srdcové ochorenia patria medzi najčastejšie príčiny smrti vo svete, je považovaná za jednu z najpotrebnejších operácií vôbec. Najnovšie sa však v tejto medicínskej oblasti podarilo niečo unikátne.

Chirurgom z Duke University Hospital sa podarilo implantovať umelé srdce novej generácie 39-ročnému mužovi so srdcovým zlyhaním, čím sa spomínané zariadenie stalo prvým centrom v Severnej Amerike, ktoré tento zákrok vykonalo, píše Duke University Hospital na svojom webe.

Podľa informácií zverejnených portálom Interesting Engineering, na rozdiel od „bežných“ umelých sŕdc, umelé srdce novej generácie TAH (total artificial heart) napodobňuje skutočné ľudské srdce a poskytuje príjemcovi po operácii oveľa rozsiahlejšie možnosti.

Carmat

Umelé srdce, známe tiež pod značkou Aeson vyvinuté francúzskou spoločnosťou CARMAT, je implantovateľná protéza, ktorá obsahuje štyri biologické chlopne pochádzajúce z hovädzieho tkaniva, ktoré zaisťujú, že protéza napodobňuje a pripomína ľudské srdce. Pacient však musí mať pri sebe externý napájací zdroj, ktorý poskytuje energiu pre srdce až po dobu štyroch hodín. I tak srdce poskytuje postihnutému oveľa väčšiu slobodu a možnosti ako iné alternatívy, upozorňuje portál IFLScience.

Implantované umelé srdce zachránilo život 39-ročnému mužovi, ktorý bol pôvodne privezený do nemocnice so srdcovým zlyhaním. Stav pacienta sa natoľko zhoršoval, že bežne zaužívané postupy vrátane transplantácie biologicky aktívneho srdca od darcu neprichádzalo v úvahu.

Keďže Duke University Hospital patrí medzi 3 transplantačné centrá, ktorým minulý rok FDA schválila študovať umelé srdce od spoločnosti CARMAT a tím chirurgov absolvoval špecializované školenie na jeho implantovanie, zariadenie sa stalo prvým centrom v Severnej Amerike, ktoré tento zákrok vykonalo.

Podľa predbežných informácií by Aeson mohlo potencionálne zachrániť v rámci štúdie 10 pacientov s biventrikulárnym srdcovým zlyhaním v konečnom štádiu. Štúdia by mala na konci určiť, či je toto umelé srdce vhodný krok záchrany života pred samotnou transplantáciou.

NEPREHLIADNI
Vedci a svet je v pozore. Prelomová metóda CRISPR úplne zastavila šírenie koronavírusu

Biokompatibilné umelé srdce je aj v Európe

Spolu s touto správou sa ale objavila ďalšia senzačná informácia. Ako upozorňuje TASR, v juhotalianskom Neapole na klinike Azienda Ospedaliera dei Colli sa v pondelok podarilo implantovať prvé biokompatibilné umelé srdce v Európe mimo klinickej štúdie.

Schématické znázornenie srdca Aeson. Carmat

Rovnako ide o umelé srdce (Aeson) od spoločnosti CARMAT obsahujúce 17 integrovaných senzorov vyhodnocujúcich kľúčové parametre pacienta. Aeson dokáže vďaka týmto senzorom „regulovať i srdcový tep v závislosti od záťaže pacienta pri denných činnostiach, takže v porovnaní s predchádzajúcimi generáciami náhrad pôsobí fyziologickejšie“, uvádza TASR.

Pacientom je 56-ročný muž čakajúci na transplantáciu srdca od darcu, ktorý je aktuálne hospitalizovaný na jednotke intenzívnej kardiochirurgie. Je neustále sledovaný, jeho stav je stabilizovaný a dýcha spontánne. Lekári však vzhľadom na náročnosť operácie o ďalšej prognóze zatiaľ nehovoria, napísal na svojom webe denník Napolitoday.

Náklady na operáciu sa podľa agentúry AFP vyšplhali na viac ako 150 000 €, no boli uhradené z regionálneho zdravotného systému, pretože taliansky celoštátny systém túto liečbu nepokryje, až pokým nebude využívaná niekoľko rokov. Pre zaujímavosť, Aeson sa od ľudského srdca vzhľadom nepatrne líši, ale z hľadiska vnútornej konfigurácie ho úplne napodobňuje a nahrádza. Biokompatibilné srdce je takmer 3-krát ťažšie než srdce zdravého človeka a váži približne 900 gramov, upozorňuje IKEM.

Mimo iného CARMAT podotkla, že „šlo o prvú implantáciu umelého srdca mimo klinickej štúdie“, čo je podľa spoločnosti významný krok a „prvý uskutočnený predaj“ umelého srdca od jej založenia.

CARMAT dostala v decembri minulého roka administratívne označenie CE, čo spoločnosti umožnuje predávať umelé srdce na celom území Európskej únie. Certifikácia je založená na výsledkoch štúdie, ktorá odštartovala ešte v roku 2016 a trvá až dodnes.

Z výsledkov zverejnených v novembri 2019 a založených na dátach o prvých 11 pacientoch vyplýva, že „73 % z nich buď prežilo s protézou šesť mesiacov, alebo za rovnakú dobu absolvovalo úspešnú transplantáciu srdca od ľudského darcu“, uvádza TASR.

Umelé srdcia boli v rámci štúdie okrem Francúzska implantované pacientom v Dánsku, Česku a Kazachstane. Na trh vo Francúzsku a v Nemecku bolo umelé srdce uvedené v druhom štvrťroku 2021.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom