MediaTek je taiwanský výrobca mobilných procesorov, ktorého čipsety sú určené skôr do lacnejších smartfónov. Táto spoločnosť sa pýši dvomi bezvýznamnými prvenstvami, keďže ako prvá vyrobila osem a desať jadrové procesory. MediaTeku to však nestačí a chce zájsť ešte ďalej.

Sleduj Fontech.sk aj na Facebooku, YouTube a Instagrame!

MediaTek aktuálne pracuje na prípravách svojho najnovšieho 10-jadrového čipsetu Helio X30, ktorý sa už čoskoro má dostať do prvých smartfónov. Popri tom sa však na internet dostali prvé informácie o jeho budúcom čipsete. Kým súčasné najvýkonnejšie mobilné procesory sú vyrábané 10 nm výrobným procesom, MediaTek sa spolu so spoločnosťou TSMC už pripravujú na výrobu ešte modernejších 7 nm procesorov.

zdroj fotografie: MediaTek

Zatiaľ nie je známe, pod akým označením bude nová generácia vlajkového MediaTek čipsetu predávaná, no vieme, že v jeho vnútri sa bude ukrývať neuveriteľných 12 jadier! Tie budú s najväčšou pravdepodobnosťou rozdelené do troch clusterov po štyroch jadrách. Pýtaš sa, prečo MediaTek neustále navyšuje počet jadier, aj keď taký Snapdragon 821 beží perfektne na štyroch? Dôvodom má byť práve rovnováha medzi výkonom a energetickou efektívnosťou. Viac jadier môže na vykonávaní úloh pracovať spoločne, čím nedochádza k preťaženiu procesora a klesá aj energetická náročnosť.

Prvá skúšobná výroba najnovších 7 nm procesorov má začať už v druhej polovici tohto roka, pričom masová výroba začne v roku 2018. V rovnaké časové obdobie plánuje výrobu 7 nm procesorov aj juhokórejský Samsung. Spomína sa aj začiatok výroby budúcich procesorov s 5 nm jadrami, ktoré by TSMC malo začať vyrábať v roku 2019.

Aká je tvoja reakcia?
Milujem to
0%
Páči sa mi to
80%
Chcem to
0%
Mám to
0%
Nepáči sa mi to
20%
Neznášam to
0%
O autorovi
Kristián Hrušovský
Zakladateľ portálu FonTech.sk, milovník IT, smartfónov a kvalitnej hudby. Nepohrdnem ani kvalitnou turistikou na horskom bicykli či dobrým jedlom. Kontaktovať ma môžete na [email protected]