Možnosť zviditeľniť svoj nový produkt na MWC v Barcelone využila aj spoločnosť MediaTek pri novom procesore Helio X30. Novinka je pre výrobcu prelomová najmä v tom, že dôjde k výraznej zmene výrobného procesu.  

Sleduj Fontech.sk aj na Facebooku, YouTube a Instagrame!

Zatiaľ čo konkurencia prechádza zo 14 nm technológie na 10 nm, MediaTek sa s inováciami veľmi neponáhľal. Jeho posledný procesor Helio X27 dokonca používal staršiu 20 nm technológiu, vďaka čomu nedokázal výkonom a ani efektivitou konkurovať Snapdragonom či Exynosom. X30-ka naďalej ostáva verná konceptu rozdelenia jadier procesora do 3 odlišných častí.

zdroj fotografie: MediaTek

Každá časť by sa mala špecializovať na úlohy iného stupňa záťaže. O najťažšie úlohy sa postará dvojica jadier Cortex-A73 s taktom až 2,5 GHz. Stredne náročné úlohy majú na starosti 4 jadrá Cortex-A53 s taktom 2,2 GHz a jednoduché úlohy zvládnu 4 jadrá Cortex-A35 s taktom 1,9 GHz. Prepínanie medzi jednotlivými jadrami bude mať na starosti vylepšená technológia CorePilot 4.0.

zdroj fotografie: Gizmochina
Inovácie prichádzajú aj po veľmi dôležitej grafickej stránke. Akcelerátor Mali-T880 nahradila o 35 % výkonnejšia a 50 % úspornejšia jednotka PowerVR 7XTP-MT4 s pohonom formou 4 jadier s frekvenciou 800 MHz. V podpore je tiež až 8 GB RAM typu LPDDR4 s maximálnou frekvenciou 1866 MHz. Úložisko rovnako umožňuje využívať čipy UFS 2.1 a maximálne rozlíšenie displeja môže dosiahnuť 2560 x 1600 pixelov. O spracovanie obrazu z fotoaparátu sa postará 14-bitová duálna ISP jednotka s podporou 16 MPx duálneho fotoaparátu a nahrávania videa v 4K kvalite pri 30 fps.

zdroj fotografie: MediaTek

Znovu sa môžeme tešiť na tesný súboj výrobcov o to, kto ako prvý predstaví a privedie na trh smartfón s týmto procesorom. Nedávno sme dokonca priniesli správu, že to bude možno práve spoločnosť Doogee so svojou novou vlajkovou loďou, ktorá sa dočká tejto premiéry. Ďalšie dohady ale nasvedčujú v prospech Vernee Apollo 2.

Aká je tvoja reakcia?
Milujem to
0%
Páči sa mi to
50%
Chcem to
0%
Mám to
50%
Nepáči sa mi to
0%
Neznášam to
0%
O autorovi
Juraj Vasek
Som študent Gymnázia Viliama Paulinyho - Tótha v Martine. Venujem sa výrobe programov a webových stránok. Vlastnil som mobily ako iNew V3, Doogee DG550 a UMI Zero, Elephone P9000 a veľa ďalších. Aktuálne používam Xiaomi Mi5. V prípade akýchkoľvek otázok sa ma nebojte kontaktovať na [email protected]