Populárny čínsky výrobca procesorov, MediaTek, dnes predstavil ako prvý výrobca na svete 10-jadrový procesor. Nový Helio X20 by mal byť priamou konkurenciou pre budúce procesory od konkurenčnej firmy Qualcomm. Poďme sa teda pozrieť, aké vylepšenia vlastne prináša táto zaujímavá novinka.

Sleduj FónyzČíny.sk aj na Facebooku a Google+!

Nové Helio X20 v sebe obsahuje 4 jadrá typu Cortex A53 určené na bežnú prácu v systéme a základné úkony. Ich taktovacia frekvencia je 1,4 GHz. Ďalšie 4 jadrá budú tiež Cortex A53, no s vyššou frekvenciou, a to 2 GHz. Posledné 2 jadrá budú typu Cortex A72 s vysokým taktom, až 2,5 GHz. Všetky jadrá sú vyrobené 20 nm výrobným procesom a nový procesor je založený na big.LITTLE architektúre.

heliox20-3

Rozdelenie jadier procesora

Výhodou novinky bude nepochybne aj podpora LTE sietí kategórie 6 a dual-band Wi-Fi s protokolom 802.11 ac. Spoločnosť MediaTek tvrdí, že pri novinke sa jej podarilo znížiť spotrebu až o 30 % oproti predchádzajúcim modelom. Vylepšenie prišlo aj v oblasti grafického čipu a novinka prichádza na trh s úplne novým grafickým čipom – ARM GPU MP4 s frekvenciou 700 MHz, pričom MediaTek uvádza až 40% zlepšenie grafického výkonu oproti čipu v Helio X10. K dispozícii sú tiež dva sloty pre operačnú pamäť typu LPDDR3. Nový Helio X20 podporuje až 32 MPx fotoaparáty, dokáže prehrávať a nahrávať 4K a 2K video a podporuje displeje do rozlíšenia 2560 x 1600 pixelov.

heliox20

Tento zaujímavý kúsok z dielne MediaTeku určite potrápi suverenitu firmy Qualcomm, ktorá taktiež chystá predstavenie nových modelov do svojho portfólia procesorov. Nové Helio X20 príde na trh v priebehu leta.

Porovnanie procesorov Helio X10 vs Helio X20:

helioX10-vs-x20

Zdroj: Gizmochina.com, MediaTek

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP