banner-vernee-apollo-lite
Známy čínsky výrobca procesorov MediaTek predstavil vylepšený model minuloročného Helio P10. Jeho nástupca s názvom Helio P15 sa od neho líši najmä vyššími pracovnými frekvenciami. Oba čipy sa však stále vyrábajú staršou 28 nm technológiou.

Sleduj Fontech.sk aj na Facebooku, YouTube a Instagrame!

Procesory majú spoločný počet aj typ jadier. Aj novinka totiž používa tých istých osem Cortex-A53 jadier. Na prvý pohľad sa nezdá, žeby bola nová P15 vôbec nejakým vylepšením. Keď sa však pozrieme na frekvencie oboch procesorov, vidíme zopár rozdielov. MediaTek Helio P15 funguje na 2.2 GHz frekvencii, čo je o 200 MHz viac ako pri predchodcovi. Nezabudlo sa ani na grafický akcelerátor Mali-T860. Ten dostal taktiež vyššiu frekvenciu, konkrétne o 100 MHz, takže vo finále pracuje na 800 MHz frekvencii. P15-ka tak celkovo ponúka o 10 % vyšší výkon oproti minuloročnému čipu.

mediatek-p15

Pri predstavení sa však spoločnosť nezmienila o tom, či je v novinke použitý aj nový model, čiže môžeme predpokladať, že novinka obsahuje „starý“ modem s podporou LTE Cat.6 sietí. Okrem zvýšenia taktov má procesor ponúknuť aj optimálnejší výkon oproti staršiemu bratovi. MediaTek Helio P15 sa tak po predstavení stal už piatym procesorom v poradí, ktorý spoločnosť predstavila v posledných mesiacoch. Predchádzali mu modely Helio X20/25, ale aj Helio X30/35, ktorý však ešte stále nie je dostupný na trhu. Predpokladáme, že pri príchode nových zariadení budú spolu s nimi prichádzať aj nové procesory.

Aká je tvoja reakcia?
Milujem to
0%
Páči sa mi to
50%
Chcem to
0%
Mám to
0%
Nepáči sa mi to
50%
Neznášam to
0%
O autorovi
Matúš Mitro
Milovník nových technológií, obzvlášť tých zo sveta smartfónov, ktoré mu učarovali už poriadne dávno. Má rád dobrú hudbu, nepohrdne kvalitným filmom, ale ani debatou o rôznych inováciách. Kontakt: [email protected]