Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Z dielne automobilky McLaren, ktorá sa dlhé roky angažuje aj v kráľovskej disciplíne motošportu, Formuly 1, prišiel koncept monopostu pre rok 2050. Je samozrejme elektrický, nabitý funkciami a nechýba ani umelá inteligencia. 

Súčasná Formula 1 je stále verná konceptu, ktorý vznikol pred desiatkami rokov. Síce sa technológie posunuli výrazne dopredu, pribudli nové technológie, no základ je stále ten istý a preto je len otázkou času, kedy dôjde k výraznejšej zmene a nebude to len pridanie ochranného rámu nad kokpit.

Aktívna aerodynamika

McLaren preto s pomocou dizajnérov a mienky verejnosti vytvoril koncept monopostu, ktorý nesie názov MCLExtreme (MCLE). Ide o vizuálne atraktívnu víziu, s ktorou však zarytí fanúšikovia zrejme nebudú súhlasiť.

V McLarene si myslia, že v budúcnosti by komisári mohli povoliť aktívnu aerodynamiku, ktorá by v reálnom čase dokázala meniť tvar vozidla a prispôsobiť sa tak danej situácii. Po bokoch by sa nachádzali špeciálne prvky, ktoré sa na rovinkách stiahnu a pri technických úsekov naopak roztiahnu a zabezpečia čo najvyššiu priľnavosť. Výsledkom majú byť maximálne rýchlosti okolo 500 km/h, no zároveň obrovská stabilita aj pri prejazde zákrutami.

Symbióza s umelou inteligenciou

S poznatkami o ľudskom mozgu je len otázkou času, kedy bude vytvorený skutočne inteligentný stroj, ktorý by sa myslením vyrovnal človeku. Rozvinutá AI bude súčasťou aj Formuly 1, kde budú jazdci prepojení so strojmi prostredníctvom špeciálnej helmy, kde budú premietané v reálnom čase stratégi,e a to podľa aktuálneho fyzického a psychického stavu vodiča. Predpovedá stav mysle a zobrazuje dôležité informácie prostredníctvom holografického head-up displeja.

Koniec spaľovacím motorom

Už dnes nájdeme vo Formule 1 „len“ preplňované šesťvalce, ktorých objem je len 1,6 litra. Popri nižších triedach funguje aktívne aj Formula E, ktorá je čiste elektrická a pre mnohých je len výsmechom tradičného pretekania. No vzhľadom k tomu, ako sa krajiny snažia byť zelené a na automobilky je vyvíjaný čoraz väčší tlak, tak možno očakávať, že už ani vo Formule 1 nenájdeme tradičný spaľovací motor, ale bude nahradený elektromotorom. Typický zvuk Formuly tak bude minulosťou.

Vozidlá sa budú nabíjať bezdrôtovo, a to indukciou priamo z trate. Ak by sa však podarilo vylepšiť nabíjanie, kedy by sa v priebehu pár sekúnd dokázalo dobiť 50 % kapacity, tak by sa tento proces mohol preniesť do boxovej uličky.

Pneumatiky a kokpit

V rámci zvýšenia atraktivity, bude všetky kokpity priehľadné a fanúšici tak v reálnom čase budú môcť vidieť prácu vodiča s volantom a taktiež prácu nôh. Na karosériu budú premietané emócie vodiča a pneumatiky budú vyrobené zo špeciálneho materiálu, ktorý sa dokáže sám obnoviť.

Pretekárske okruhy

Tradičné okruhy zrejme z kalendára vymiznú a nahradia ich nové, ktoré sa od terajších výrazne odlišujú. V skratke, ak si hral niekedy Trackmaniu, tak niečo podobné McLaren predpovedá aj pre Formulu 1. Ak sa nad tým zamyslím, zrejme celá Formula bude vyzerať ako táto populárna hra.

Blackout zóny

Kým dnes sú na tratiach DRS zóny, v budúcnosti by ich mohli nahradiť tzv. Blackout pásma, v ktorých vodiči stratia akékoľvek spojenie s tímom a umelou inteligenciou a všetko bude závisieť len od ich jazdeckých schopností, čo by malo taktiež zvýšiť celkovú atraktívnosť tohto športu.

McLaren sa k tejto téme vyjadril ešte obšírnejšie a všetky ďalšie vychytávky môžeš vidieť vo videu nižšie, kde svoje vízie hovoria samotní inžinieri. Čo na tento návrh hovoríš ty? Páčilo by sa ti takéto pretekanie, alebo si zástancom toho, čo je dnes? Technologický rozmach je v dnešnej dobe obrovský, a tak tento koncept nemusí byť vôbec pritiahnutý za vlasy.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú