Britská automobilka McLaren predstavila svoje najnovšie superauto, ktoré nemá absolútne žiadne okná, čelné sklo či strechu. Namiesto toho využíva špeciálny systém riadenia toku vzduchu, vďaka čomu vzduchu prúdi okolo vodiča – píše Futurism. 

Nový McLaren Elva je vozidlom, ktoré nie je určené pre každého. Jednak je to cenou, ktorá začína na sume 1 425 000 libier, a tiež aj absenciou niektorých základných prvkov, ako je strecha, čelné sklo či bočné okenné výplne. V prípade potreby je však k dispozícii aj verzia s čelným sklom. To totiž nemá za úlohu len zvládať nápor prúdiaceho vzduchu, ale predovšetkým chrániť pasažierov a vodiča pred cudzími predmetmi, ktoré by im mohli spôsobiť vážne zranenia.

„Športiak“ ako sa patrí

Celá karoséria nového McLaren Elva je vyrobená z uhlíkových vlákien, rovnako ako samotné sedačky. Jedinečný zážitok z jazdy nevytvára len 8-valcový motor s dvojitým preplňovaním, ale aj výnimočný koncept samotného vozidla, ktoré sa spolieha na systém Active Air Managment System (AAMS). Ten upravuje prúdenie vzduchu okolo vozidla tak, aby bol vedený mimo kokpit vodiča a spolujazdca. Systém usmerňuje prúdenie vzduchu cez prednú masku, kde sa nachádza deflektor a aktivuje sa len pri vyšších rýchlostiach. Celý proces prebieha automaticky, no môže si ho aktivovať/deaktivovať aj samotný vodič.

Nezahanbí ani svojim výkonom, ktorý je na úrovni 600 kW s maximálnym krútiacim momentom 800 Nm. Pomáha tomu aj dvojica turbodúchadiel a hlavne 4 litrový objem motora. Zrýchlenie z 0 na 100 dosiahne za menej ako tri sekundy, pôsobivé je aj zrýchlenie z 0 na 200, ktoré zvládne za skvelých 6,7 sekundy. Dôležité sú v tomto prípade aj kvalitné brzdy, ktoré sú uhlíkovo-keramické a jeden kotúč má priemer 390 mm.

Exkluzivita modelu je podčiarknutá aj tým, že ide o limitovanú edíciu, z ktorej bude dostupných len 399 modelov. Ide takpovediac o spomienku na vôbec prvý McLaren Elva, ktorý bol vytvorený v 60. rokoch minulého storočia. Len pripomenieme, že vozidlo začína na cene 1,6 milióna eur. V závislosti od výslednej konfigurácie však môže značne porásť.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom