Igor Matovič je známy svojou obľubou komunikovať prostredníctvom statusov na Facebooku. Doteraz sa však stretol aj s veľkou vlnou odporu, ktorá vyvolala v komentároch pod jeho príspevkami množstvo kritiky. Premiér sa ale rozhodol odporcov blokovať a zamedziť im tak možnosť sledovania jeho ďalších statusov. Príspevky Igora Matoviča z Facebooku však teraz zbiera slovenský web od občianskeho združenia Mladí, ktorý ich sprístupní všetkým.

Hoci mnohí kritizujú spôsob komunikácie Igora Matoviča prostredníctvom Facebooku, svoj súkromný profil využíva ako najsilnejší komunikačný online kanál, ktorý sledujú státisíce ľudí. Do dnešného dňa má premiér vyše 283-tisíc sledovateľov a niečo málo cez 3000 priateľov. Viacerí ľudia sa však k jeho profilu už nedostanú, prečo?

Aktualizácia 6.3.2021: Článok bol doplnený o ďalšie vyjadrenia pre FonTech.sk

Zablokovaní ľudia nevidia premiérové statusy

Predseda vlády totiž mnohých odporcov na Facebooku blokuje. Doteraz sa objavilo viacero prípadov, v ktorých Matovič zablokoval ľudí len na základe jedného komentára. Čaro blokovania odporcov však využíva naďalej a mnohí používatelia sa tak rázom z jeho sledovateľov stanú „nežiadanými“ a stratia prístup k ďalším statusom.

Okrem osočovania ďalších vládnych predstaviteľov v nich Matovič zvykne informovať aj o aktuálnom dianí na Slovensku v oblasti vakcinácie, testovania či pandemických opatrení. Koho však premiér zablokoval, nemôže viac jeho profil nájsť.

Zobraziť celú galériu (1)
TASR/Dano Veselský

Nenechaj si ujsť
E-karanténa bude Slovensku v apríli platná „ako mŕtvemu kabát“, vyhlásil Matovič. Na Sulíka spustil ďalšiu vlnu kritiky

Mnohí ľudia vnímajú jeho profil ako oficiálny komunikačný kanál, no v tomto prípade nejde o verejnú stránku, ktorú využívajú na Facebooku mnohí iní politici. Igor Matovič totiž komunikuje prostredníctvom svojho súkromného profilu.

To je môj Facebook pre rodinu a priateľov a samozrejme, že keď niekto tam primitívne vulgarizmy napíše, tak načo by som takého človeka tam nechával,“ vyjadril sa Matovič v reportáži televízie Markíza.

To však predstavuje podľa ústavných právnikov problém a premiér môže takýmto spôsobom porušovať ústavu.

Slovenská stránka sprístupňuje Matovičove statusy pre všetkých

Každopádne je tu však riešenie. Občianske združenie Mladí, ktoré stojí aj za projektami Mladí proti fašizmu, Mladí za klímu,  Správy Mladí a Dúhy.sk, teraz vytvorilo špeciálny web vyhradený výlučne pre statusy Igora Matoviča, ktoré získava z jeho Facebooku.

Na stránke sa nachádza už niekoľko premiérových statusov, ktoré si tak môžu pozrieť všetci ľudia, vrátane tých, ktorí boli na sociálnej sieti zablokovaní.

Zobraziť celú galériu (1)
statusyigoramatovica.sk

„Našim cieľom nie je podporovať akékoľvek politické názory, či politikov alebo politické strany, ale poskytnúť prístup k informáciám širokej verejnosti, ktorá o ne doteraz mohla byť ukrátená,“ informuje Marek Mach, predseda občianskeho združenia Mladí.

Stránka statusyigoramatovica.sk tak poskytne prístup k ďalším statusom ľuďom, ktorí sa o verejné dianie zaujímajú, no nemajú na Facebooku vlastný profil alebo ich premiér zo svojho súkromného profilu zablokoval.

„Statusy sú vkladané priamo z profilu Igora Matoviča ako embed a je k nim zhotovená snímka obrazovky pre archiváciu. Čo sa počtu týka, 10 nám prišlo ako najoptimálnejšie číslo – vždy je zobrazených posledných 10 príspevkov,“ dodal vo vyjadrení pre FonTech.sk Marek Mach.

Komunikácia Igora Matoviča cez Facebook je skutočne intenzívna a len v uplynulých 2 dňoch pribudli na jeho profile dve desiatky statusov, v ktorých sa vyjadroval k aktuálnym témam. Vďaka webu od občianskeho združenia Mladí si ich tak môže pozrieť naozaj každý.

Ďalšie články:

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom