Premiér Igor Matovič zdieľal na svojom profile na Facebooku fotografiu spred Úradu vlády, na ktorej je zachytený hákový kríž zo sviečok. Národná kriminálna agentúra sa už prípadu chytila a bude ľudí, ktorí hákový kríž vytvorili, trestne stíhať za prečin prejavu sympatie k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu základných práv a slobôd, informuje Teraz.sk.

Predmetnú fotografiu zachytávajúcu hákových kríž zo sviečok po protestoch počas Dňa boja za slobodu a demokraciu zdieľal na svojom profile Igor Matovič ešte 17. novembra 2020.

NAKA začala vyšetrovanie

Status neostal bez odozvy a rýchlo si získal obrovskú pozornosť. Trestné oznámenie na neznámeho páchateľa následne podal Martin Dorčák, asistent Richarda Rašiho. Po takmer 3 mesiacoch sa prípadu ujala NAKA.

„Zverejnením fotografie hákového kríža na sociálnej sieti na profile predsedu vlády SR, ktorý má ku dňu 18. novembra 2020 o 20:30 258 528 sledovateľov, príspevok zaznamenal viac ako 10.000 reakcií, vyše 2200 komentárov a 695 zdieľaní, takže sa dá predpokladať, že tento príspevok videlo viac ako 200 000 ľudí,“ napísal v novembri podľa TASR Dorčák v oznámení pre prokuratúru.

Matovič zdieľal na Facebooku fotografiu s popisom: „Lepší výkričník demokratickému Slovensku ani tí ‚slušní ľudia‘ spred úradu vlády nemohli zanechať„. Týmto vyjadrením reagoval na konanie protestujúcich.

Národná kriminálna agentúra tak už začala trestne stíhať neznámych páchateľov, ktorí hákový kríž pred Úradom vlády vytvorili. Hrozí im trest odňatia slobody až na tri roky.

„Kto verejne alebo na mieste verejnosti prístupnom, najmä používaním zástav, odznakov, rovnošiat alebo hesiel, prejavuje sympatie k skupine, hnutiu alebo ideológii, ktorá smeruje alebo v minulosti smerovala k potlačeniu základných práv a slobôd osôb, alebo ktorá hlása rasovú, etnickú, národnostnú, náboženskú nenávisť, potrestá sa odňatím slobody na šesť mesiacov až tri roky,“ uvádza paragraf § 422 ods.1 Trestného zákona.

Ďalšie detaily z vyšetrovania zatiaľ nie sú známe.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP