Planétu s najzáhadnejšou polárnou žiarou v našej slnečnej sústave len pred pár dňami zasiahol zatiaľ neznámy astronomický objekt. Náraz nastal v čase, kedy Jupiter pozorovalo mnoho amatérskych astronómov, ktorí práve sledovali prebiehajúci tranzit tieňa jovianskeho mesiaca Io. Na tému portál Futurism.

Aktualizácia 20. september 2021

Túto vesmírnu kolíziu teda zaznamenalo množstvo astronómov, ktorí aktuálne zisťujú, aké teleso vrazilo do najväčšej a najhmotnejšej planéty slnečnej sústavy.

17. septembra portál ScienceAlert, upozornil na video, na ktorom je celá kolízia zaznamená. Podľa dostupných informácií, ak sa náraz potvrdí, pôjde len o ôsmy pozorovaný dopad astronomické telesa na planétu Jupiter od roku 1994, kedy došlo ku kolízii s kométou Shoemaker-Levy 9.

Vedci zatiaľ nedokážu presne určiť, ako často dochádza k podobne veľkým udalostiam, ktoré za sebou zanechajú stopu v podobe záblesku viditeľného aj zo Zeme, no odhaduje sa, že je to približne 20 až 60-krát ročne. Posledný záblesk svetla sa astronómom podarilo zachytiť pred dvomi rokmi.

Pôvodný článok

Udalosť zaznamenalo mnoho astronómov

Jedným zo šťastlivcov, ktorému sa tento dopad sprevádzaný jasným zábleskom svetla podarilo zaznamenať, bol nemecký astrofotograf Harald Paleske, upozorňuje portál SpaceWeather,

Ten po kontrole všetkých záznamov jednoznačne vylúčil, že by záblesk spôsobil prechod lietadla či satelitu. Pozorovaná ohnivá guľa teda skutočne pochádzala z atmosféry Jupitera, pričom k jej zaznamenaniu došlo 13. septembra 22:39:27 svetového času. Celý záblesk bolo možné sledovať po dobu 2 sekúnd.

Ako upozorňuje portál EarthSky, okrem Paleskeho záblesk z dopadu zaznamenal aj José Luis Pereira, astronóm z Brazílie, pričom jeho fotografiu na svojom Twitteri uverejnila aj Európska vesmírna agentúra.

O ďalšie zaujímavé fotografie sa postaral francúzsky astrofotograf JP Arnould.

Podľa dostupných informácií je zatiaľ príliš skoro na to, aby sme mohli nájsť „vinníka“, avšak všetko naznačuje, že za pozorovanou ohnivou guľou by mohol stáť asteroid o veľkosti približne 100 metrov.

Astronómovia po celom svete teraz hľadajú „tmavé fľaky“ alebo podobné značky, ktoré by prezradili viac o tejto kolízii.

Ak by ťa zaujímali aj presné súradnice, kde hľadať, tak podľa Paleskeho bola ohnivá guľa zaznamená na jovianskej šírke 106,9° (CM1) a dĺžke +3,8°.

NEPREHLIADNI
Game of Thrones v reálnom svete. Animácia odhaľuje, ako vyzeralo Škótsko v dobe ľadovej

Je treba tiež pripomenúť, že sa nejedná o prvý pozorovaný vstup astronomického objektu do atmosféry planéty Jupiter. Táto plynová guľa s 318-krát väčšou hmotnosťou ako má planéta Zem si za čas svojej existencie vytrpela naozaj veľa.

Jednoznačne najpamätnejší náraz sa odohral ešte v júli 1994, kedy Jupiter zasiahla kométa Shoemaker-Levy 9. Išlo vôbec o prvú priamo pozorovanú zrážku dvoch telies našej slnečnej sústavy a taktiež prvú pozorovanú kométu, ktorá obiehala okolo Jupitera.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú