Aj napriek svojej zjavnej popularite mieria Marvel seriály od Netflixu ku dnu. Ich zjavná popularita nás totižto až doteraz klamala. Novo zverejnené dáta od streamovacej platformy totižto odhaľujú pravdu o neprívetivých štatistikách. Odhalia nám dôvod, prečo boli zrušené pokračovania seriálov Iron Fist a Luke Cage?

Povedzme, že štatistiky, ktoré Netflix v posledných rokoch zverejňoval, neboli najprehľadnejšie. Do obrazu preto vstúpili analytické firmy, ktorých prácou je sledovať a zbierať dáta o sledovanosti konkrétnych filmov a seriálov. Jumpshot, spoločnosť zo San Francisca, sa denne pozerá na akcie 100 miliónov zariadení s Netflixom. To umožňuje presne sledovať zmeny v sledovacích návykoch používateľov – aj keď treba upozorniť, že konkrétne nasledujúce dáta sa zbierali len vrámci USA. Maľujú však jednoznačný obraz. Marvel seriály od Netflixu stabilne strácajú divákov, mesiac za mesiacom!

Sledovanosť stále klesá

Dáta o sledovanosti sa začali zbierať začiatkom roka 2016. Pre tento príklad nám skvelo poslúžil vyššie zobrazený graf, na ktorom jasne vidíme, že počet divákov po vydaní nových častí seriálu stále klesal. Oproti výraznej špičke sledovanosti druhej série Daredevila tvorí druhá séria Iron Fista menej ako tretinu.

Takýto trend sa často vyskytuje pri dlhoročných seriáloch, pri ktorých postupne klesá záujem diváka. Musíme však mať na pamäti, že Marvel TV tvorí viacero jednotlivých šou – ktoré ale diváci berú ako jednu entitu. To je pre Netflix obrovský problém.

Prečo sa to deje?

Čo spôsobilo tento výrazný pokles v sledovanosti? Človek by povedal, že Marvel bude vždy na špičke. Na Netflixe to ale očividne neplatí, pričom dôvod je celkom zaujímavý. Ako vieme, streamovacia služba sa čoraz viac zameriava na tvorbu originálneho obsahu, teda filmov a seriálov z vlastnej produkcie. Tento obsah potom, samozrejme, umiestní na svoju populárnu platformu. Len tento rok Netflix investoval až 8 miliárd dolárov do vlastnej tvorby. Na 2018 tak bolo naplánovaných až 80 filmov a neuveriteľných 700 seriálov – z ktorých všetky poputovali priamo k používateľom.

Pre Marvel seriály to znamenalo aj znamená jednu vec: konkurencia naberá na sile neuveriteľným tempom. Z Netflixu sa jednoducho stáva príliš veľká platforma. Človek má na sledovanie seriálov v týždni len obmedzený čas a pokiaľ budú stále pribúdať ďalšie seriály, šanca, že si pozrie akurát niečo od Marvelu, bude klesať. A to až dokým si Disney tieto projekty nepresťahuje na svoju vlastnú streamovaciu službu.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom