Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Vedcom sa podarilo identifikovať prekvapivý vplyv orbitálneho tanca medzi Zemou a Marsom, ktorý prebieha v rámci cyklu opakujúceho sa raz za 2,4 milióny rokov. Ako upozorňuje portál ScienceAlert, Mars má vďaka tomuto cyklu vplyv na oceány našej planéty, v ktorých spôsobuje nečakané zmeny prúdov.

Pomôže predpovedať budúcnosť klímy

Zmeny v morských prúdoch sa podarilo identifikovať vďaka morským sedimentom a samotný cyklus má byť spojený so silnejším slnečným žiarením a teplejšou klímou, ktorá však nie je spojená s klimatickými zmenami dnes spôsobovanými ľudstvom. Rôzne cykly na Zemi spôsobujú aj iné planéty, avšak tie sú oveľa častejšie a netrvajú viac ako 2 milióny rokov.

Vedeckému tímu sa tento objavil podaril omylom počas zisťovania, či sa menia prúdy na dne oceánov pri teplejšej klíme. Celkovo analyzovali až 293 hlbokých vrtov z celého sveta a za posledných 70 miliónov rokov v nich našli 387 prerušení. Následne sa tieto prerušenia v sedimente snažili rozvrhnúť naprieč časom, pričom si všimli prekvapivé zhluky opakujúce sa práve každých 2,4 miliónov rokov.

NASA/Goddard Space Flight Center's Scientific Visualization Studio

Cykly sa tiež zhodujú s oteplením, ktoré nastalo pred 56 miliónmi rokov, objasňujú autori štúdie zverejnenej prostredníctvom žurnálu Nature Communications. Klíma sa vtedy na Zemi oteplila až o 8 °C a vedci si doteraz nie sú istí, čo toto oteplenie spôsobilo. Teórií je však viacero a jednou z príčin môže byť, zdá sa, aj planéta Mars.

Vyzeral úplne inak

Mars v minulosti vyzeral úplne inak a i keď sa na jeho povrchu nemusel nachádzať život, podmienky pre jeho prítomnosť mohli byť vhodné. Aj dnes sa na Marse nachádza veľké množstvo vody prevažne vo forme ľadu, pričom sa vedcom darí odhaľovať stále ďalšie veľké ložiská. Niektoré sú hrubé celé kilometre.

Opačný efekt, než sa čakalo

Výskum odhalil, že kvôli otepľujúcej sa klíme hrozí kolaps morských prúdov AMOC a tak aj Golfského prúdu, ktorý je pre podnebie Európy nesmierne dôležitý. Prekvapilo preto zistenie, že na dne morí dochádza k opačnému efektu a prúdy v týchto priestoroch silnejú. Oceány tak môžu byť o niečo odolnejšie voči klimatickým zmenám, než sa čakalo.

Oceány by tak nemali úplne zastaviť ani v prípade, že skolabuje AMOC – pre ľudstvo však pôjde napriek tomu o ohromnú katastrofu. Ako dodáva The Conversation, silné hlbokomorské prúdy môžu slúžiť ako protiváha proti stagnujúcim oceánom, ktorým by v teplejšej klíme hrozilo zastavenie miešania povrchovej vody s hlbšími zásobami, čo je pre ekosystémy nesmierne dôležité.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú