Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Že sa na Marse nachádza voda v podobe ľadu je známe už roky, avšak ako informuje portál ScienceAlert, tejto kľúčovej látky sa na červenej planéte zrejme nachádza oveľa viac, než si vedci doteraz mysleli. Skrývať sa má totiž v ohromných množstvách priamo pod marťanským rovníkom a vrstvy ľadu v týchto oblastiach podľa všetkého dosahujú hrúbku niekoľkých kilometrov.

Dáta ich najprv zmiatli

Na objave tejto vody je zaujímavé aj to, že dáta naznačujúce jej prítomnosť sa objavili ešte v roku 2007, avšak neboli dostatočne presné na to, aby ich experti dokázali správne interpretovať. Teraz však už vedia, že sa v týchto ložiskách nachádza približne toľko vody, ako v Červenom mori na Zemi a ak by bol všetok tento ľad roztopený na povrchu Marsu, pokryl by ho oceánom s hĺbkou 1,5 až 2,7 m.

Záhadnú formáciu sa vedci rozhodli znovu preskúmať pomocou radaru MARSIS, ktorý sa nachádza na sonde Mars Express, dodáva ESA. Tento orbiter obieha Mars už od roku 2003, pričom ho do vesmíru vyniesla ruská raketa Sojuz. Okrem toho k Marsu dopravil aj lander Beagle 2, s ktorým však počas pristávania stratili komunikáciu a misia bola vyhlásená za stratenú.

SpaceX/Youtube screenshot

Formácia ložísk, v ktorej sa tento ľad nachádza, sa tiahne pozdĺž marťanského rovníka a dosahuje dĺžku až 5 000 km. Nie je jasné, čo vznik tejto jedinečnej formácie spôsobilo a vedci preto vo výskume pokračujú, pričom sa snažia ho spájať aj s doterajšími poznatkami o tejto červenej planéte, ktorá je snom futuristov a tiež mnohých vedcov.

Má aj vodu v kvapalnom skupenstve

Podľa nedávnych analýz sa na Marse môže nachádzať voda nielen v podobe ľadu, ale tiež v kvapalnom skupenstve. V štúdii odborníci na čele s Neilom Arnoldom totiž objavili isté 10 až 15 km dlhé nezrovnalosti, presnejšie zvlnenia povrchu, ktoré vyzerajú a správajú sa rovnako, ako nezrovnalosti nad subglaciálnymi jazerami tu na Zemi.

Jednoduchšia kolonizácia

V hľadaní ďalších podobných ložísk vedci pokračujú, keďže ich využitie nie je len vedecké, ale v relatívne blízkej budúcnosti aj praktické. Ľudstvo totiž vo veľkom plánuje prvé pristátie na Marse, po ktorom má nasledovať skutočná kolonizácia. Prvým krokom je síce založenie trvalej ľudskej prítomnosti na Mesiaci, avšak keď príde rad na Mars, bude nutné využiť čo najväčšie množstvo lokálnych zdrojov.

Azda najdôležitejšia je pritom práve voda, ktorú môžu astronauti nielen piť, ale je tiež možné z nej produkovať nesmierne dôležitý kyslík a zároveň raketové palivo. To je možné vyrábať viacerými spôsobmi, avšak voda má veľké množstvo využití a to napríklad aj pri budovaní prvých marťanských fariem, ktoré pomôžu budúcej kolónii osamostatniť sa.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú