Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Americký startup z Colorada dokázal zdanlivo nemožné a podarilo sa mu predbehnúť technologického giganta IBM v počte qubitov na jediný kvantový počítač. Ako informuje Interesting Engineering, táto spoločnosť s názvom Atom Computing zostrojila jedinečný kvantový počítač s až 1 000 qubitmi, teda kvantovou verziou bitov, ktoré však majú špecifické výhody a nevýhody.

Ostáva pár týždňov

Podobne ako aj v iných technologických oblastiach, ktoré môžu priniesť revolúciu, ako je napríklad umelá inteligencia, aj v prípade kvantových počítačov prebiehajú po celom svete preteky v snahe premeniť ich na praktické zariadenia. Vedci a inžinieri mierili na kritický míľnik v podobe 1 000 qubitov, pričom technologický gigant IBM má takéto zariadenie predstaviť už o pár týždňov.

Prekonal ich však pomerne mladý startup Atom Computing, ktorý predstavil vlastný kvantový počítač s až 1 180 qubitmi, dodáva NewAtlas. Tento jedinečný prototyp má byť sprístupnený svetu v budúcom roku a zásadne pomôže najmä vedcom, ktorí používajú kvantové počítače vo výskume. Ide pritom o obrovský skok vpred, keďže prvenstvo doteraz držala práve spoločnosť IBM so 433 qubitmi v zariadení Osprey.

V prototype firmy Atom Computing sú qubity tvorené atómami yterbia, ktoré sú udržiavané v poli pomocou laserov. Yterbium firma použila pre jeho výhodné vlastnosti, jednoduchšiu manipuláciu a tiež meranie.

Nová éra výpočtov

Primárnou výhodou kvantových počítačov je rýchlosť a efektivita, s akou dokážu vykonávať rôzne komplikované výpočty. Ako dokazujú experimenty, už teraz je možné pomocou nich pomerne rýchlo vykonať výpočty, ktoré by klasickým superpočítačom trvali celé roky. Zariadenie spoločnosti Google bolo napríklad schopné v priebehu 3 minút vypočítať to, čo by superpočítaču IBM Summit trvalo 10 000 rokov.

Ohromné rozdiely

Otázne zatiaľ je, s čím príde čoskoro IBM a napokon aj ďalšie veľké firmy, ktoré sa kvantovými počítačmi zaoberajú. V porovnaní s doterajšími prototypmi však kvantový počítač firmy Atom Computing prináša aj ďalšie výhody, ako napríklad bezprecedentnú dobu, po ktorú dokážu jeho qubity skladovať informácie.

Atom Computing

Tá sa v tomto prípade vyšplhala až na 40 sekúnd, pričom Osprey spoločnosti IBM to dokázal len na 80 mikrosekúnd. V porovnaní s inými prototypmi má byť toto zariadenie aj oveľa spoľahlivejšie, menej náchylné na chyby a podľa tvorcov prinesie aj takzvané logické qubity, ktoré sú schopné priniesť správne výsledky aj v prípade, že dôjde k chybe.

Na rozdiel od klasických počítačov sa kvantové počítače môžu „vyhnúť“ výpočtom a nahradiť ich priamou simuláciou kvantového procesu. Práve preto vedci očakávajú, že sa stanú kľúčom v riešení komplikovaných chemických reakcií a posunú vpred, okrem iného, materiálové inžinierstvo.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú