Predstava, že by nabíjacia stanica mohla poškodiť tvoj elektromobil v hodnote niekoľkých desiatok tisíc eur, je strašná. Majiteľom elektromobilov v USA sa ale takéto skúsenosti začínajú hromadiť.

Ako upozornil Teslarati, nabíjacie stanice najväčšieho poskytovateľa Electrify America údajne „usmažili“ batérie niekoľkých elektromobilov.

Nabíjacia stanica by rozhodne nemala poškodiť nabíjané vozidlo. Nabíjanie elektromobilu si totiž riadi auto samé, respektíve ho riadi jeho batériový manažment.

Aj preto je možné nabíjať elektromobil s maximálnym nabíjacím výkonom napríklad 100 kW aj na nabíjačke, ktorá dosahuje až 350 kW. Batéria jednoducho nedovolí nabíjacej stanici, aby do vozidla pustila vyšší výkon.

Problémy v USA sa hromadia

Ako ale ukazuje príbeh majiteľa moderného a luxusného elektromobilu Rivian R1T, nabíjacie stanice Electrify America (EA) v USA majú zrejme nejaký problém a „nepočúvajú“ príkazy batériového manažmentu  vozidiel, ktoré sa na nich nabíjajú.

Používateľ, ktorý na Twitteri vystupuje pod prezývkou @snkrticians, štandardne nabíjal na rýchlonabíjačkách EA. Po krátkej chvíli započul hlasný zvuk, nabíjačka sa vypla a vozidlo vo svojom infotainmente vypísalo množstvo chybových hlášok.

Majiteľ sa po tejto udalosti snažil odpojiť nabíjací kábel z vozidla, no jeho snaha bola márna. Technikom z Electrify America následne trvalo 7 hodín, pokiaľ sa k vozidlu dostali, no ani im sa nabíjačku nepodarilo odpojiť, tak navrhli jej odpílenie.

Tým najhoršie pre majiteľa elektromobilu ale bolo, že táto chyba poškodila batériu luxusného auta. Chybová hláška ukazuje, že vozidlo má v dôsledku problému s batériou obmedzený výkon a že je nutná návšteva servisu.

Samozrejme, z uvedeného nie je jasné, či išlo o chybu nabíjacej stanice alebo elektromobilu. Tento problém však nie je jediný svojho druhu podobného typu. Portál The Truth About Cars ešte v decembri minulého roka informoval o takmer identickom prípade, avšak tu došlo k poškodeniu elektrického pickupu Ford F-150 Lightning.

Majiteľ takisto začul hlasný zvuk, po ktorom sa nabíjačka vypla a vozidlo taktiež vyhodilo chybové hlášky. Jeho Ford ale nabíjačka rovnakej siete poškodila natoľko, že muselo byť odtiahnuté. Jeden batériový modul je úplne zničený a majiteľ ešte stále čaká na opravu. Pár dní dozadu sa prípad ako cez kopírak stal majiteľovi elektromobilu Chevrolet Bolt.

Tri rôzne autá, jeden poskytovateľ nabíjačiek. Je teda nepravdepodobné, že by mali elektromobily troch rôznych výrobcov s tromi rôznymi batériami problém s batériovým manažmentom. Takmer s určitosťou tak ide o problém nabíjačiek, no spoločnosť Electrify America sa k situácii zatiaľ nevyjadrila. Poškodení elektromobilisti sa pochopiteľne dožadujú vysvetlenia a odškodnenia za spôsobené škody.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP