Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Blesky ako také sú jedny z najzaujímavejších prírodných úkazov, skrývajú však oveľa viac, než sa na prvý pohľad môže zdať. Jedným z ich tajomstiev sú napríklad opačné blesky, o ktorých existencii sme dlhú dobu ani len netušili a dnes máme ich reálne snímky. Podľa najnovších zistení však vôbec nie sú tak vzácne, informuje ScienceAlert.

Modré lúče nad oblakmi, zachytili sme ich z vesmíru

Tak ako je blesk elektrický výboj počas búrky smerom k Zemi, existujú aj opačné výboje, smerom nahor. Napriek tomu že tento fenomén zo Zeme nepozorujeme, jeho existenciu sa vedcom podarilo zdokumentovať z vesmíru, predovšetkým z Medzinárodnej vesmírnej stanice. Po prvý raz ich vedci úspešne identifikovali na videu zachytenom Raketoplánom koncom minulého tisícročia a neskôr ich nazvali „modrými lúčmi“.

Trvajú len niekoľko milisekúnd a vznikajú, keď blesk vyšľahne smerom nahor z mračien až do stratosféry a to v prípade, že kladne nabitý vrch mračna narazí na záporne nabitú vrstvu na jeho hranici, a na vrstvu vzduchu nad ním. Následne dôjde k vzniku neviditeľného vodivého kanála ionizovaného vzduchu, skrze ktorý blesk ďalej putuje. Úspešne ich tentoraz identifikovali pomocou kamier a detektorov röntgenových lúčov, ktoré boli nainštalované na Medzinárodnej vesmírnej stanici v roku 2018.

Európske observatórium ASIM (Zariadenie pre monitorovanie atmosféricko-vesmírnych interakcií) zaznamenalo päť modrých zábleskov trvajúcich asi 10 milisekúnd, z ktorých jeden skončil modrým lúčom vystreleným vysoko do stratosféry, píše ESA.

Observatórium ASIM na Medzinárodnej vesmírnej stanici. Zdroj: ESA / NASA

Vesmírni elfovia – Zem pred nami naďalej skrýva tajomstvá

Observatórium navyše zaznamenalo aj fenomén známy ako ELVES (Svetelné emisie a rušenie s veľmi nízkou frekvenciou v dôsledku zdrojov elektromagnetických pulzov). Tento fenomén sa prejavuje ako prstence ultrafialového a viditeľného svetla v ionosfére a objavuje sa nad búrkovými mračnami.

Odborníci však predpokladajú, že v porovnaní s klasickými bleskami je premostenie v prípade takýchto výbojov kratučké a lokálne, keďže červené svetelné emisie z premostenia boli veľmi slabé.

Pre vedcov ide o veľmi dôležitý krok vpred pre lepšie pochopenie systémov počasia na Zemi, ako aj lepšie porozumenie formácii klasických bleskov. Aj keď nás objav posúva oveľa bližšie k pochopeniu mnohých kedysi nevysvetliteľných úkazov, dokazuje tiež, ako veľa toho o našej vlastnej planéte ešte nevieme.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú