Používatelia počítačov iMac a MacBookov môžu v doterajších modeloch s Intel procesormi využívať Boot Camp na spúšťanie systému Windows. To sa však má zmeniť s príchodom vlastného čipu spoločnosti, ktorá odhalila svoj plán na konferencii WWDC 2020. Majitelia budúcich zariadení totiž zrejme už túto utilitu nevyužijú a operačný systém Microsoftu popri macOS nebudú môcť spustiť práve kvôli novým ARM procesorom od Apple, informuje The Verge.

Boot Camp je obľúbeným nástrojom pre používateľov Apple počítačov a notebookov, ktorí môžu s pomocou tohto doplnku využiť na jednom zariadení dva konkurenčné operačné systémy.

Okrem macOS tak mohli doteraz inštalovať aj nový Windows 10, čo im otvorilo dvere k ďalšiemu využitiu zariadení pri rôznych aplikáciách. Cez Boot Camp je tiež možné aktualizovať ovládače a využívať aplikácie určené pre Windows.

Koniec Boot Campu na nových zariadeniach s ARM procesormi od Apple?

Microsoft však sprístupňuje licenciu systému len pre ARM zariadenia od OEM výrobcov, čo potvrdil hovorca spoločnosti vo vyjadrení pre The Verge a dodal, že viac detailov v tejto chvíli neposkytnú. Spoločnosť nerobí kópie pre voľné inštalovanie systému a jej Windows môžu síce rozbehnúť aj používatelia iMacu a MacBookov, ale len s vybraným hardvérom. Ak však Apple nasadí svoje vlastné procesory založené na ARM architektúre, bootovaniu Windowsu cez Boot Camp môže byť koniec.

Apple

Jednou z možností je, aby Microsoft viac otvoril svoj systém a upravil ho aj pre podporu týchto čipov alebo by musel byť Windows spúšťaný na budúcich zariadeniach prostredníctvom virtualizačných programov ako VMWare a Parallels. Avšak, virtualizácia x86 platformy by nemohla byť preložená pomocou novej Rosetta 2 technológie Applu, informuje 9to5Mac. Apple s Microsoftom pracuje aspoň na riešení v prípade Office aplikácií.

Nenechaj si ujsť
Apple sa vzpiera výrobcom čipov. Predstavil vlastný procesor a MacOS prerobil najradikálnejšie od svojho vzniku

Gigant nemusí ustúpiť

Hoci tak podpora Boot Camp nebola na konferencii WWDC spomínaná, je málo pravdepodobné, že by sa budúce počítače a notebooky s vlastným CPU od Apple dočkali takejto podpory, pri ktorej by musel vyjsť používateľom v ústrety aj Microsoft. Malé percento ľudí, ktorí túto utilitu na bootovanie Windowsu využívajú, zrejme nebudú dostatočným dôvodom, aby im vyhovel.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú