banner-mi-notebook-air-13Kalifornský Apple prednedávnom predstavil nové MacBooky Pro. Dve verzie prichádzajú aj s revolučným touchbarom, no na pohľad vyzerajú úplne rovnako ako verzia bez touchbaru. Problém však nastane, keď sa pozriete dovnútra zariadení. Apple zrejme niečo zatajil.

Sleduj Fontech.sk aj na Facebooku, YouTube a Instagrame!

Po predstavení sa onedlho na to pustili do ich rozoberania odborníci z iFixit. Tí zistili, že novinky nie sú rozdielne len v prípade touchbaru. Pod kapotou skrývajú verzie s touchbarom úplne odlišnú matičnú dosku, systém chladenia a aj vnútorné usporiadanie je odlišné. Kvôli týmto zmenám sa budú teda opravovať oveľa ťažšie ako „lacnejší“ súrodenec. Verzie s dotykovým OLED displejom prinášajú rozsiahlejší chladiaci systém s dvomi ventilátormi a zaujímavo rozmiestnenú matičnú dosku v tvare fúzov, ktorá sa tiahne okolo týchto ventilátorov. Čudné rozmiestnenie dosky necháva menej miesta pre ostatné komponenty. V konečnom dôsledku je kvôli tomu SSD disk priletovaný k matičnej doske vo verzii s touchbarom.

macbook-13-pro-touchbar-teardown
Chlapci z iFixit taktiež našli menšiu batériu, ktorá nám bola známa už od predstavenia. Ďalšou zvláštnosťou sú reproduktory. Tie nie sú zarovnané s mriežkami po bokoch klávesnice a pri MacBooku s touchbarom sú tieto mriežky len čisto estetické. Skutočný zvuk vychádza z vetracích otvorov notebooku. Z výmeny OLED displeja zrejme nebudú mať servisní pracovníci radosť.

macbook-13-pro-touchbar-teardown1

Kvôli SSD disku a ďalším dôležitým komponentom, ktoré sú pripájkované k matičnej doske, je potrebné pri oprave vymeniť celý touchbar, čo môže spôsobiť nemalé problémy aj po finančnej stránke. Práve za zlú vymeniteľnosť dostal MacBook Pro s touchbarom hodnotenie iba 1 bod z 10, čo je presne o bod menej ako udelili jeho súrodencovi bez tohto inovatívneho displeja. Prilepená batéria spolu s displejom sa budú taktiež opravovať veľmi zložito.

TIP: Apple detailne ukázal, ako funguje touchbar v novom MacBook Pro

macbook-13-pro-touchbar-teardown2

Tak, ako pri iných zariadeniach od Apple, aj v tomto prípade je tlačidlo so snímačom odtlačkov prstov spárované s tlačidlom T1 už od výroby. Ak by sa vám teda podarilo vymeniť T1-ku alebo matičnú dosku, senzor odtlačkov prstov potom, bohužiaľ, prestane fungovať. iFixit pozitívne chválil len trackpad notebooku, ktorý je podľa nich možné vymeniť aj bez nutnosti rozoberania celého zariadenia. Taktiež USB-C port sa nachádza na menšej doske a dá sa opraviť bez nutnosti výmeny celej základnej dosky, no aby ste sa k portu dostali, v každom prípade musíte matičnú dosku kompletne vybrať.

wpuvxve2uvzdxrok

macbook-13-pro-touchbar-teardown3

Aká je tvoja reakcia?
Milujem to
40%
Páči sa mi to
0%
Chcem to
0%
Mám to
0%
Nepáči sa mi to
60%
Neznášam to
0%
O autorovi
Matúš Mitro
Milovník nových technológií, obzvlášť tých zo sveta smartfónov, ktoré mu učarovali už poriadne dávno. Má rád dobrú hudbu, nepohrdne kvalitným filmom, ale ani debatou o rôznych inováciách. Kontakt: [email protected]