Požiar batérie v dôsledku nehody elektromobilu je stále jedným z najväčších strašiakov a bezpečnostných rizík takýchto vozidiel. Portál Electrek nedávno upozornil na nehodu luxusného SUV Audi e-tron, pri ktorej sa uvoľnil celý batériový pack a zostal tak ležať mimo vozidla.

Nehoda sa udiala v Britskej Kolumbii a pri hrozivo vyzerajúcom incidente sa zrazilo SUV so spaľovacou Toyotou. 31-ročný vodič Audi údajne nedal na križovatke prednosť a vo vysokej rýchlosti narazil do druhého vozidla.

SorryImNotOnReddit /Reddit

Na záberoch, ktoré celú nehodu zachytili, je vidieť, že luxusné Audi sa niekoľkokrát prevrátilo cez strechu, zišlo mimo cesty a zničilo aj stĺpy s elektrickým vedením. Detailnejší pohľad na video odhaľuje, že už pri prvej rotácii auta z podvozku odletela batéria a zostala ležať niekoľko metrov od elektromobilu, dokazujú zábery, ktoré sa objavili na fóre Reddit.

Na iných záberoch z nehody je vidieť, že z batérie ležiacej na ceste sa dymí. Akumulátor ležiaci mimo vozidla však hasičom extrémne uľahčil prácu s jeho chladením a zabezpečením proti vzniku požiaru.

Vymrštená batéria môže byť aj problém

Audi sa k tejto situácii zatiaľ nevyjadrilo, a preto nevieme, či ide o akúsi bezpečnostnú funkciu, ktorá má v prípade nehody chrániť posádku, alebo o chybu, ktorá spôsobila, že takmer 500 kg akumulátor opustil konštrukciu vozidla.

Na jednej strane môže takáto situácia zachrániť posádku elektromobilu. Ak by skončilo auto na streche a pasažieri v ňom zostali zakliesnení, prípadný požiar batérie by mal zrejme tragické následky.

Je tu ale aj druhá strana mince. Okrem toho, že po nehode sa nekontrolovateľne pretáčalo takmer dvojtonové auto, rovnako nekontrolovateľne a opačným smerom letela aj pol tonová batéria.

Aj menšie súčiastky odletujúce z auta pri nehode dokážu napáchať poriadne školy. Ak by ťažká batéria dopadla na okoloidúce vozidlo, alebo nebodaj ľudí na chodníku, nehoda by si mohla vyžiadať ďalšie absolútne nevinné obete.

Ide teda o akúsi dvojsečnú zbraň. Jednak môže odletenie batérie zachrániť posádku, no zároveň môže zraniť iných účastníkov cestnej premávky.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP