Čína je považovaná za akúsi továreň sveta a jej ekonomika predstavuje druhú najsilnejšiu mocnosť na svete. V technologickom priemysle sme si zvykli na to, že mnohí čínski výrobcovia sa postupne snažia nahradiť svojimi produktami tie konkurenčné. Okrem priemyslu v oblasti smartfónov či inej elektroniky však Čína dominuje aj v kozmickom programe. Tu sa možno jedného dňa dočkáme, že čínske ‚‚umelé‘‘ Slnko nahradí to normálne.

Už v roku 2016 sa vedcom z Inštitútu fyzikálnych vied Hefei, ktorá patrí pod Čínsku akadémiu vied, podarilo dosiahnuť skvelý výsledok. Pomocou supravodivého reaktora Tokamak sa im podarilo udržať plazmu počas doby takmer dvoch minút (102 sekúnd). Teplota plazmy predstavovala takmer trojnásobok teploty slnečného jadra, teda 50 miliónov stupňov. Ich ďalším cieľom bolo v najbližších rokoch dosiahnuť teplotu 100 miliónov °C, čo sa im pred pár dňami aj podarilo.

Prečítajte si tiež!
Vedci prišli na spôsob, akým by sme mohli kontaktovať mimozemské civilizácie

Zobraziť celú galériu (2)
@ChinaPlusNews/Twitter

Nový teplotný míľnik pokorený

Môžeme ho označiť aj ako ‚‚umelé Slnko‘‘ a dosiahlo 100 miliónov stupňov. Navrhnuté je so zámerom napodobenia procesu, ktoré reálne Slnko využíva na výrobu energie. Reaktor sa tak na chvíľu stal vyše 6-krát teplejším než Slnko.

Spojenie dvoch vodíkových jadier dokáže vyprodukovať obrovské množstvo energie. Proces je taktiež známy aj ako jadrová fúzia, ktorá sa správa ako Slnko, a teda produkuje teplo a svetlo. Dosiahnutie určitej teploty plazmy preto znamená významný krok vpred. Čínsky tím sa bude aj naďalej usilovať o čo najlepšie výsledky a raz sa možno dočkáme takmer neobmedzeného zdroja čistej energie.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú