Vedcom z Pennsylvánskej univerzity sa podarilo objaviť úplne nový typ buniek. Nachádzajú sa v ľudských pľúcach a dostali názov „sekrečné bunky dýchacích ciest“ alebo RASC (Respiratory Airway Secretory Cells). Na tému upozornili vedecké portály SciencealertNewAtlas.

Objavili nové bunky

Podľa výsledkov štúdie publikovanej v renomovanom žurnále Nature zohrávajú bunky kľúčovú rolu pri udržiavaní správneho fungovania dýchacieho ústrojenstva, ale tiež pri regenerácii iných buniek. Taktiež by mohli byť novým cieľom pre mnohé štúdie zaoberajúce sa liečbou pľúcnych ochorení.

Indian Academy of Clinical Medicine

RASC sa nachádzajú v malých rozvetvených priechodoch známych ako bronchioly. Bronchioly alebo priedušničky sú najtenšie dýchacie cesty, ktoré sa v pľúcach mnohonásobne vetvia, pričom sú zakončené pľúcnymi mechúrikmi (alveoly), základnými štruktúrami na výmenu plynov medzi organizmom a prostredím.

Tieto novoobjavené bunky sú svojim spôsobom podobné kmeňovým bunkám, ktoré sa dokážu transformovať na akýkoľvek iný typ buniek v tele. Výskumníci RASC objavili študovaním génovej aktivity pľúcnych buniek od ľudských darcov. Bližšie skúmanie potom odhalilo, že existuje určité spojenie medzi týmito bunkami a bunkami AT2, ktoré slúžia ako kmeňové bunky pre alveoly. Podľa novej štúdie sa RASC dokážu diferencovať na bunky AT2, ktoré sa zasa premieňajú na funkčné bunky alveol.

Zohrávajú dôležitú rolu

RASC plnia v pľúcach hneď dve dôležité funkcie. Jednak vylučujú molekuly, ktoré tvoria tekutinu lemujúcu dýchacie cesty, čím pomáhajú predchádzať kolapsu malých dýchacích ciest, ale taktiež pôsobia ako progenitorové bunky pre už spomínaný špeciálny typ alveol AT2. Tie potom vytvárajú, respektíve vylučujú chemikálie, ktoré sa používajú na opravu poškodených alveol. Jednoducho povedané, RASC zohrávajú dôležitú rolu pri udržiavaní zdravých dýchacích ciest.

University of Pennsylvania

Za zmienku určite stojí aj to, že tieto bunky sa nenachádzajú v pľúcach myší, čo poukazuje na niektoré nedostatky využívania zvieracích modelov pri objavovaní a skúmaní ľudských chorôb a liečiv. Na druhú stranu, tím výskumníkov objavil RASC bunky u fretiek, ktorých dýchacie systémy sú podobnejšie tým naším.

Na základné týchto informácií sa autori nazdávajú, že RASC bunky sa nachádzajú v pľúcach väčšiny väčších cicavcov.

Uvedené zistenia môžu v budúcnosti pomôcť pri liečení chronickej obštrukčnej chorobe pľúc (CHOCHP). CHOCHP je chronické ochorenie, ktoré spočíva v zúžení dýchacích ciest pričom najčastejšie tento stav vyvoláva fajčenie. V dôsledku CHOCHP sa niektoré bunky AT2 stávajú dysfunkčnými.

Správne pochopenie regeneračných vlastností RASC by teda mohlo pomôcť s liečením tejto choroby.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú