Hodiny pozerania do smartfónov, tabletov, či notebookov si zdá sa začali vyberať svoju daň, informuje Daily Mail. Výskumníci z Austrálie totiž odhalili, že sa kvôli neprirodzenému a častému pozeraniu smerom nadol začali vyvíjať na lebkách ľudí podivné kostnaté výrastky.

Smartfóny sa stali každodennou súčasťou našich životov, avšak ľudia pozeraním do ich obrazoviek trávia stále viac času. Podľa štastistík Ofcom kontrolujú používatelia tieto zariadenia priemerne každých 12 minút a v niektorých krajinách strávia ich používaním aj 40 hodín týždenne. Toľko času stráveného pozeraním sa smerom dole na obrazovku však má neblahý vplyv na naše krčné stavce, svaly a lebku. Kvôli namáhaniu týchto častí sa však ľudské telo rozhodlo pre zásadnú zmenu.

Príčinou má byť moderný život so smartfónmi

Ako informuje vo svojom článku BBC, vedci nachádzajú u ľudí mladšej, ale aj staršej generácie výrastky na lebkách, ktoré majú byť následkom moderného života so smartfónmi. Poprvýkrát sa však tieto informácie objavili ešte v roku 1800, no dnes sú zmeny na ľuďoch viditeľnejšie ako predtým. Kostnatý výrastok, označovaný aj ako „vonkajší tylový výstupok“, sa najčastejšie vyskytuje u ľudí vo veku od 18 do 30 rokov.

Nenechaj si ujsť
Vedecká komunita hlási historický počin. Objavili nový druh človeka

S častejším výskytom tohto fenoménu sa len za posledných 10 rokov stretli aj odborníci, ktorí sú vo svojom odbore dlhé roky. Najväčšie zmeny sa však majú diať u mladých ľudí. Svaly, ktoré spájajú lebku s krkom a chrbtom, bývajú častým používaním smartfónov preťažené. Ako odpoveď na tento stav sa začal na lebkách vyvíjať výstupok, ktorý bude môcť posilniť kritické oblasti hlavy, predpokladá Dr. David Shahar z univerzity v Queenslande.

Zmeny najviac postihujú mladšiu generáciu

Presné príčiny vzniku tohto výrastku ešte neboli oficiálne potvrdené, no mnohí odborníci sa podľa Live Science domnievajú, že to má súvis práve so smartfónmi. Štúdia z roku 2016, publikovaná v časopise Journal of Anatomy, hovorí o zväčšovaní tohto výrastku. Pri výskume a analýze snímkov 218 mladých pacientov od 18 do 30 rokov bolo zistené, koľko z nich má väčší kostnatý výrastok. V priemere by mala táto časť lebky dosahovať dĺžku 5 mm a vo zväčšenej forme približne 10 mm.

Zobraziť celú galériu (1)
Nature Scientific Reports

Až 41 % pacientov malo tento tylový výstupok zväčšený a u 10 % dosahoval dĺžku až 20 mm. Najčastejšie sa však väčšie výstupky vyskytovali u mužov, pričom ten najväčší meral až 35,7 mm. Podobné výsledky potvrdila aj ďalšia štúdia, ktorej sa zúčastnilo 1 200 ľudí od veku 18 do 86 rokov.

Zväčšený výrastok na lebke pritom malo až 33 % z nich, no najčastejšie sa vyskytoval u mladej generácie do 30 rokov. Navyše, táto časť lebky zostane s ľuďmi zrejme už navždy, no našťastie vo väčšine prípadov nespôsobuje žiadne zdravotné problémy.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú