Medzinárodný tím výskumníkov odkryl pozostatky nového druhu človeka na Filipínach, čo dokazuje, že región zohral kľúčovú úlohu v histórii evolúcie. Nový druh Homo luzonensis je pomenovaný po ostrove Luzon, kde sa počas vykopávok v jaskyni Callao našlo viac ako 50 000 rokov starých skamenelín.

Vedcom sa podarilo odkryť zvyšky najmenej dvoch dospelých ľudí a jedného dospievajúceho. Medzi pozostatkami boli objavené prsty na rukách a nohách či zuby, ktoré vedcov prekvapili svojou malou veľkosťou. Nakoľko veľkosť zubov odráža celkovú postavu, predpokladá sa, že Homo luzonensis boli pravdepodobne veľmi malý.

Na stanovenie presnej veľkosti je však potrebné nájsť nejaké kostrové prvky (napríklad končatiny), z ktorých by sa dala stanoviť približná veľkosť človeka, povedal profesor Philip Piper z Austrálskej národnej univerzity (ANU).

Veľa otázok ohľadom ich pôvodu

Nájdené pozostatky sú pritom veľmi pozoruhodné, nakoľko sú podobné Australopitekom. Ide o predchodcov skupiny Homo, ktorí chodili po Zemi naposledy pred viac ako 2 miliónmi rokov. To vyvoláva otázku, či tieto črty vznikli ako adaptácia na ostrovný život, alebo ide o dedičstvo po Australopitekoch. Okrem pozostatkov človeka sa v blízkosti jaskyne Callao našli vykopávky zabitých nosorožcov a primitívnych kamenných nástrojov, ktorých vek sa datuje na približne 700 000 rokov.

„To robí celý región skutočne významným. Filipíny sa skladajú zo skupiny veľkých ostrovov, ktoré boli oddelené dostatočne dlho na to, aby umožnili vytvorenie špecifického súostrovia. Neexistuje žiadny dôvod, prečo by archeologický výskum na Filipínach nemohol objaviť niekoľko ďalších druhov. Je to pravdepodobne len otázka času“dodal profesor Piper pre portál Sciencedaily.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú