Svetová konferencia o umelej inteligencii bola zahájená naozaj atraktívnym rozhovorom, kde sa stretli Jack Ma (zakladateľ Alibaby) a Elon Musk (CEO Tesly, Spacex…). Počas neho sa rozprávali o viacerých témach ako umelá inteligencia, vzdelávanie či cestovanie na Mars. 

Ako informuje portál Teslarati, dvaja miliardári majú v otázke umelej inteligencie veľmi odlišné názory. Zatiaľ čo Elon Musk je v prípade AI veľmi obozretný a berie na ohľad aj možné nebezpečenstvo, Jack Ma si to nemyslí a podľa neho je len dobré, ak sa bude umelá inteligencia vyvíjať a počítače prekonajú inteligenciu ľudí.

Ľudia nie sú posledným krokom v evolúcii

„Je nemožné, aby boli ľudia ovládaní strojmi“, poznamenal Jack Ma. Musk naopak veľmi nesúhlasí a podľa neho nie je človek posledným krokom v evolúcii ľudstva a počítače sú dnes podľa neho múdrejšia, ako ľudia. Ma znovu oponoval tým, že je hlúpe súťažiť s počítačmi, napríklad v prípade logických hier ako je šach. Zhodujú sa však na tom, že umelá inteligencia dokáže zefektívniť činnosť ľudí. No v prípade rozhodovania je dôležitá nie len logická inteligencia, ale aj tá emocionálna, ktorú stroje len ťažko nadobudnú.

Flickr

Nevyhneme sa tiež rušením rôznych pracovných pozícií, ktoré nahradia počítače a programy, ktoré sú lacnejšie a nerobia chyby. Vzniknú však nové pozície, ako to už niekoľkokrát v histórii bolo. Medzi najväčšiu hrozbu ľudstva označil Musk aj nízku pôrodnosť. Ide o jeden z najväčších problémov posledných 20 rokov. Hoci v Číne či v Indii je pôrodnosť relatívne vysoká, ostatné krajiny vo svete zažívajú úpadok – píše BBC.

Potreba reformy vzdelávania

Zhodli sa tiež na potrebe radikálnej zmeny vo vzdelávaní ľudí, nakoľko súčasný systém je zastaralý a nereaguje na meniace sa trendy vo svete. Treba tiež rozvíjať tvorivé schopnosti každého študenta, nakoľko sú v súčasnosti potláčané do úzadia.

Samsung

Ľudia sa dožijú 120 rokov

V rozhovore preberali aj Muskove plány kolonizovať planéty ako je Mars. Kým Elon Musk sa nebráni možnosti kolonizácie inej planéty, podľa Jacka Ma, by sme sa v prvom rade mali snažiť zachrániť tú súčasnú, Zem. Podotkol, že ľudstvo potrebuje inovátorov ako je Musk, ktorí sa neboja výziev.

Musk potvrdil, že spoločne s Teslou sa snažia priniesť inovácie, ktoré by znížili ekologický dopad a priniesli čo najviac riešení, ktoré by viedli k trvalo udržateľnom fungovaní z energeticky obnoviteľných zdrojov.

Vrátili sa ešte k pracovným miestam, kde Ma vyhlásil, že v podstate nepotrebujeme toľko pracovných miest. Ľudia sa obávajú ich zrušenia, no práve vďaka AI môžu ľudia dosiahnuť bod, kedy budú pracovať 3 dni v týždni a pracovná doba bude len 4 hodiny. Ľudia si tak budú môcť viac užívať život a budú mať viac času na seba. To bude viesť postupne k tomu, že vstúpime do éry, kde každý bude žiť 120 rokov.

Flickr

Otázkou ale je, či budú mať títo ľudia dostatok prostriedkov na to, aby mohli viesť plnohodnotný život. Nehovoriac o tom, že v súčasnosti je pracovne efektívny človek maximálne do dôchodkového veku, ktorý je na Slovensku nastavený na 62 rokov, pričom sa bude neustále zvyšovať.

Pošli nám TIP na článokTech