Svetová konferencia o umelej inteligencii bola zahájená naozaj atraktívnym rozhovorom, kde sa stretli Jack Ma (zakladateľ Alibaby) a Elon Musk (CEO Tesly, Spacex…). Počas neho sa rozprávali o viacerých témach ako umelá inteligencia, vzdelávanie či cestovanie na Mars. 

Ako informuje portál Teslarati, dvaja miliardári majú v otázke umelej inteligencie veľmi odlišné názory. Zatiaľ čo Elon Musk je v prípade AI veľmi obozretný a berie na ohľad aj možné nebezpečenstvo, Jack Ma si to nemyslí a podľa neho je len dobré, ak sa bude umelá inteligencia vyvíjať a počítače prekonajú inteligenciu ľudí.

Ľudia nie sú posledným krokom v evolúcii

„Je nemožné, aby boli ľudia ovládaní strojmi“, poznamenal Jack Ma. Musk naopak veľmi nesúhlasí a podľa neho nie je človek posledným krokom v evolúcii ľudstva a počítače sú dnes podľa neho múdrejšia, ako ľudia. Ma znovu oponoval tým, že je hlúpe súťažiť s počítačmi, napríklad v prípade logických hier ako je šach. Zhodujú sa však na tom, že umelá inteligencia dokáže zefektívniť činnosť ľudí. No v prípade rozhodovania je dôležitá nie len logická inteligencia, ale aj tá emocionálna, ktorú stroje len ťažko nadobudnú.

Flickr

Nevyhneme sa tiež rušením rôznych pracovných pozícií, ktoré nahradia počítače a programy, ktoré sú lacnejšie a nerobia chyby. Vzniknú však nové pozície, ako to už niekoľkokrát v histórii bolo. Medzi najväčšiu hrozbu ľudstva označil Musk aj nízku pôrodnosť. Ide o jeden z najväčších problémov posledných 20 rokov. Hoci v Číne či v Indii je pôrodnosť relatívne vysoká, ostatné krajiny vo svete zažívajú úpadok – píše BBC.

Potreba reformy vzdelávania

Zhodli sa tiež na potrebe radikálnej zmeny vo vzdelávaní ľudí, nakoľko súčasný systém je zastaralý a nereaguje na meniace sa trendy vo svete. Treba tiež rozvíjať tvorivé schopnosti každého študenta, nakoľko sú v súčasnosti potláčané do úzadia.

Samsung

Ľudia sa dožijú 120 rokov

V rozhovore preberali aj Muskove plány kolonizovať planéty ako je Mars. Kým Elon Musk sa nebráni možnosti kolonizácie inej planéty, podľa Jacka Ma, by sme sa v prvom rade mali snažiť zachrániť tú súčasnú, Zem. Podotkol, že ľudstvo potrebuje inovátorov ako je Musk, ktorí sa neboja výziev.

Musk potvrdil, že spoločne s Teslou sa snažia priniesť inovácie, ktoré by znížili ekologický dopad a priniesli čo najviac riešení, ktoré by viedli k trvalo udržateľnom fungovaní z energeticky obnoviteľných zdrojov.

Vrátili sa ešte k pracovným miestam, kde Ma vyhlásil, že v podstate nepotrebujeme toľko pracovných miest. Ľudia sa obávajú ich zrušenia, no práve vďaka AI môžu ľudia dosiahnuť bod, kedy budú pracovať 3 dni v týždni a pracovná doba bude len 4 hodiny. Ľudia si tak budú môcť viac užívať život a budú mať viac času na seba. To bude viesť postupne k tomu, že vstúpime do éry, kde každý bude žiť 120 rokov.

Flickr

Otázkou ale je, či budú mať títo ľudia dostatok prostriedkov na to, aby mohli viesť plnohodnotný život. Nehovoriac o tom, že v súčasnosti je pracovne efektívny človek maximálne do dôchodkového veku, ktorý je na Slovensku nastavený na 62 rokov, pričom sa bude neustále zvyšovať.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom