Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Zadržaný podnikateľ z Nitry mal disponovať vlastným systémom na odpočúvanie telefónov. Zariadenie, ktoré malo vytvárať falošnú BTS stanicu, údajne kúpil za vyše 100 tisíc eur. Nie je ale známe, na čo ho používal. Tieto informácie prezradil pri vypočúvaní Ľudovít Makó, bývalý riaditeľ Kriminálneho úradu finančnej správy, píše Denník N (platené).

Vyzerá to tak, že zariadenia na sledovanie a odpočúvanie mobilných telefónov majú vo svojej výbave okrem tajnej služby či polície aj ľudia z podsvetia. Podnikateľa Norberta Bödöra v tomto smere usvedčil z odpočúvania mobilných telefónov vo svojej výpovedi Ľudovít Makó.

Priznal, že nitriansky podnikateľ mal pred 3 rokmi zakúpiť systém na odpočúvanie, ktorý sa podobá oficiálnemu systému Buldog na Slovensku.

V zločineckých skupinách sa rozšírilo odpočúvanie telefónov. Využíval ho aj Bödör

Za vlastné odpočúvacie zariadenie mal Bödör minúť 120 000 eur, neskôr ho ale údajne vrátil, nakoľko bolo „slabé“. Nie je však známe, či miesto neho zakúpil iné zariadenie na odpočúvanie. Makó neinformoval o tom, na aké účely mal Bödör odpočúvacie zariadenie využívať, respektíve, ktoré osoby s ním chcel sledovať a aké informácie mal s pomocou neho získavať.

Odpočúvacím systémom by mali oficiálne na Slovensku disponovať len policajné a vojenské zložky, spolu s tajnou službou. Okrem SIS, polície a Vojenského spravodajstva sa však zdá, že odpočúvanie patrilo/patrí aj medzi praktiky zločineckých skupín.

Zobraziť celú galériu (2)
TASR / Martin Baumann

Bývalý policajný prezident Jaroslav Spišiak podľa Denníka N informoval, že síce vo svojej funkcii do roku 2010 do roku 2012 takéto správy nezaregistroval, no údajne sa o týchto zariadeniach využívaných zločineckými skupinami malo hovoriť. V tomto smere však neprekvapuje využívanie odpočúvacích zariadení podsvetím ani etického hackera Pavla Luptáka.

Podľa jeho vyjadrení pre Denník N by k takýmto zariadeniam nemali mať prístup súkromné osoby, kúpiť ich môže len štát na základe špeciálneho povolenia. Údajne však podľa Luptáka nie je problém takýto IMSI-catcher kúpiť aj z Číny, odkiaľ sa do ďalších krajín dostane cez hranice s označením úplne iného zariadenia, aby to vyzeralo legálne.

Zobraziť celú galériu (2)
Ilustračný obrázok/Freepik

Takéto zariadenie potom v praxi dokáže zachytávať signál a fungovať ako falošná BTS stanica, ktorá za napichne na signál medzi odpočúvaným telefónom a vysielacou stanicou operátora. Týmto spôsobom pritom môže zachytiť nielen telefonáty, ale aj SMS/MMS správy.

Zariadenia na tieto účely tak podľa výpovede bývalého riaditeľa Kriminálneho úradu finančnej správy neslúžia len štátnym orgánom a v uplynulých rokoch sa mali rozšíriť aj medzi zločineckými skupinami, ktoré ich využívaním sledovali vlastné záujmy.

Štát ma sofistikovanejší systém. Funguje pár rokov

Polícia, SIS a Vojenské spravodajstvo však majú k dispozícii sofistikovanejší odpočúvací systém, ktorý nahradil systém zakúpený v roku 1995 za Mečiarovej vlády. Ten nedokázal zachytiť ani dátovú prevádzku, ani MMS správy a navyše vyvstávali pochybnosti o jeho bezpečnosti.

Slovensko preto začalo prechod na nový odpočúvací systém, ktorý zvláda sledovať nielen MMS správy, ale aj aplikácie ako Skype či WhatsApp. V službe ho štátne zložky začali využívať pred 4 rokmi, informovalo SME. Systém si však vyžaduje aj súčinnosť mobilných operátorov, spája sa totiž s ich ústredňou.

Takýto systém je pritom omnoho drahší ako odpočúvacie zariadenie, ktoré si mal zaobstarať Norbert Bödör. Štát za „Buldoga“, ako sa systém prezýva, zaplatil zhruba 15 miliónov eur.

IMSI-catcher využívajú aj v Česku. Niekoľko kusov pred časom „stratili“

V susednom Česku majú taktiež k dispozícii sofistikovaný odpočúvací systém nazývaný „Agáta„. Ten sa však mal stať predmetom trestného činu a manipulácie. Civilná rozviedla u našich susedov mala totiž nakúpiť celkovo 8-9 takýchto systémov.

Ako sa neskôr ukázalo, v evidencii bol iba jeden, ostatné „záhadne“ zmizli, informoval portál novinky.cz. Agáta pritom funguje ako spomínaný IMSI-catcher, ktorý vytvára falošnú BTS stanicu. Česi za systém zaplatili zhruba 90 miliónov Kč.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú