Lucid Motors je americký startup, ktorý chce zaujať svojím elektromobilom Air. Druhý menovaný je a ešte aj dlho bude vo vývoji, no špecifikáciami už teraz prekonáva známejšie Tesly.

Sleduj Fontech.sk aj na Facebooku, YouTube a Instagrame!

Úplne prvý model od tohto výrobcu má vyjsť až v roku 2019, čo je dostatok času na to, aby sa o ňom prestalo rozprávať. Lucid sa preto rozhodlo, že povedomie o značke oživí novým, veľmi zaujímavým videom. Hlavný technik spoločnosti, Peter Rawlinson, spočiatku tvrdil, že Lucid Air dokáže dosiahnuť maximálnu rýchlosť takmer 260 km/h. Očakával pritom, že v budúcnosti sa ešte táto rýchlosť môže zvýšiť až na 320 km/h. Automobilke sa však nakoniec pošťastilo ešte viac a vďaka odstráneniu softvéru obmedzujúceho rýchlosť dokázala zvýšiť rýchlosť elektromobilu na380 km/h!

lucid air
zdroj fotografie: Lucid Motors

Nenechaj si ujsť
Autonómne Tesly dostali konkurenta. Nová A8-čka od Audi je nabitá technológiami

Do porovnania by sme mohli zaradiť momentálne najvýkonnejšiu Teslu, a to konkrétne Model S vo verzii P100D. To, či Lucid Air v maximálnej rýchlosti prekonalo túto Teslu sa, bohužiaľ, nedozvieme, pretože automobilka Elona Muska rýchlosť bez obmedzujúceho softvéru neuvádza. Namiesto toho na svojej stránke uvádza iba perfektné zrýchlenie z 0 na 100 km/h za 2,7 sekúnd a maximálnu rýchlosť obmedzenú softvérom na 250 km/h. Môže za to zrejme akási „džentlmenská dohoda“ medzi Mercedesom, Audi a BMW, ktorej cieľom je obmedziť všetky vysokovýkonné automobily na rovnakú rýchlosť pre zredukovanie počtu nehôd na diaľniciach.

Najlepšie superšporty planéty, traste sa!

lucid air
zdroj fotografie: Lucid Motors

Prototyp od Lucid Motors disponuje motorom s výkonom až 1000 koní a dojazdom cez 500 km, pričom má stáť viac ako 100 tisíc eur (Tesla Model S P100D stojí v základnej výbave 134 300 €). Avšak prvý model, ktorý vyjde z továrne, bude o niečo slabší. Bude stáť cez 45 tisíc eur a na jedno nabitie prejde takmer 390 kilometrov. Lucid očakáva, že v budúcnosti bude predávať aj drahšie verzie s dojazdom väčším ako 640 kilometrov. Vráťme sa ale späť k rýchlostiam. Ďalšou zaujímavosťou je, že mladý výrobca pri maximálnej rýchlosti 380 km/h ešte ani zďaleka neskončil.

Video:

Podľa jeho slov je to maximálne dosiahnuteľná rýchlosť pre dnešok a pre súčasný stav vývoja. Do budúcna teda ešte môže táto rýchlosť narásť. Nie sú však tieto preteky výrobcov elektromobilov o čo najviac koní a o čo najrýchlejšie zrýchlenie z nuly na 100 km/h úplne zbytočné? Pre amerických zákazníkov je už niekoľko desaťročí zaujímavý Ford F150s. Automobilky sa tak zrejme boja, že autá na elektrický pohon budú pre takýchto zákazníkov príliš tiché, udržateľné či dokonca zelené. Zrejme kvôli tomu začali klásť prehnaný dôraz na výkon, ktorý ale nie je pre každého dôležitý a medzi výrobcami elektromobilov navyše vznikla akási neistota.

Aká je tvoja reakcia?
Milujem to
100%
Páči sa mi to
0%
Chcem to
0%
Mám to
0%
Nepáči sa mi to
0%
Neznášam to
0%
O autorovi
Peter Puhovich
Študent so zameraním na grafický dizajn, fanúšik smartfónov, ale aj iných IT zariadení. O technológie som sa začal zaujímať vďaka svojmu prvému Android tabletu a po čase ma zaujali aj čínske zariadenia. Ak budete mať akékoľvek otázky, môžete ma kontaktovať e-mailom alebo na sociálnych sieťach.