Keď sa povie alternatívny pohon, väčšina ľudí si ihneď pomyslí na elektrinu, ktorá je v posledných mesiacoch terno a na trh sa dostáva stále viac a viac vozidiel, ktoré sú poháňané práve ňou. Portál Electrek však informuje o novom projekte z holandskej univerzity, kde vyvinuli prvý solárny elektromobil, ktorý na jedno nabitie prejde viac ako 750 kilometrov. 

Vo všeobecnosti platí, že nie je možné dať na auto dostatočné množstvo solárnych panelov, aby mohlo fungovať len na ich energii. Plocha vozidla je jednoducho veľmi malá a energia získaná týmto spôsobom je nedostatočná na to, aby mohla poháňať vozidlo ťažké niekoľko ton. Skupina inžinierov z Technickej univerzity v Eindhovene sa však dlhé roky zaoberá solárne poháňanými vozidlami a svoje poznatky pretavili aj do automobilu, ktorý bude dostupný pre verejnosť.

Astronomická čiastka

Tím inžinierov už v minulosti pracoval na niekoľkých školských projektoch, kde sa im podarilo vytvoriť solárne vozidlá s perfektnou aerodynamikou, čo nakoniec viedlo k tomu, že docielili pozitívny energetický výkon. V skratke to znamená, že auto spotrebovalo menej energie, než získalo zo svojho okolia. Niektoré poznatky preto zúžitkovali a výsledkom je vozidlo Lightyear One, ktoré už začiatkom roku 2021 príde k prvým majiteľom.

Lightyear

To síce nedokáže jazdiť len na solárnu energiu, ale s až o 20 % efektívnejšími solárnymi panelmi dokáže získať ročne energiu, ktorá by mala vystačiť na približne 20 000 kilometrov. Na obrázku vyššie môžeš vidieť, koľko energie dokážeš získať v našom hlavnom meste pri priaznivých podmienkach.

Výhodou týchto solárnych panelov je aj to, že fungujú aj v prípade, ak je časť z nich v tieni. Auto je tiež možné nabíjať z klasickej 230 V zásuvky v domácnosti, pričom výrobca tvrdí, že za noc sa týmto spôsobom dokáže získať dojazd až 400 kilometrov. Samozrejme je možné auto nabíjať aj z nabíjacích staníc a to výkonom až 60 kW.

Lightyear One
Lightyear

Samotné vozidlo je navrhnuté tak, aby kládlo že najmenší aerodynamický odpor. Pohodlne odvezie až 5 osôb a na každom kolese sa nachádza elektromotor. Bližšie informácie o technických parametrov však zatiaľ nie sú známe. Auto sa už dá predobjednať na oficiálnych stránkach, pričom prvých 100 kusov už má svojich majiteľov. Ak by si mal o toto vozidlo záujem aj ty, priprav si 149 000 eur.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom