Lekári, ktorí sa podieľali na experimentálnej liečbe rakoviny konečníka, ostali značne prekvapení. Každý z ich pacientov, ktorý trpel špecifickou formou tejto rakoviny, sa totiž dostal do fázy remisie, kedy už v tele nie je možné rakovinu detegovať, informuje Interesting Engineering.

Zázrak v podobe lieku

Všetci dvanásti, ktorí trpeli rakovinou konečníka, užívali ten istý liek. Výsledky štúdie boli ohromujúce. Rakovina „zmizla“ u každého pacienta. Nedokázali ju zaznamenať fyzickým vyšetrením, endoskopiou, PET vyšetrením, ani magnetickou rezonanciou.

Výsledky farmaceutickej spoločnosti GlaxoSmithKline opisuje doktor Luis A. Diaz Jr. z Memorial Sloan Kettering Cancer Center v časopise New England Journal od Medicine. Vo svojom autorskom článku uviedol, že nevie o žiadnej inej štúdii, v ktorej by liečba úplne zlikvidovala rakovinu u každého pacienta.

Dvanástich pacientov, ktorí sa zapojili, však priviedol jej výsledok k slzám šťastia. Liek proti rakovine pacientom podávali každé tri týždne počas šiestich mesiacov, pričom stála jedna jeho dávka približne 11-tisíc dolárov. Liek má odmaskovať rakovinové bunky, čím imunitnému systému umožňuje identifikovať a zničiť ich.

„Som presvedčený, že toto je prvý podobný prípad v histórii rakoviny,“ uviedol Diaz. Zhodli sa s ním viacerí odborníci, ktorí výsledky štúdie označili nálepkou „neslýchané“.

Pomôžu aj vírusy

V liečbe onkologických ochorení robia vedci neustále pokroky a azda jedným z najzaujímavejších objavov je špecifický typ vírusu, ktorý je schopný vyhľadať a eliminovať rakovinové bunky. Toto liečivo s názvom CF33-hNIS momentálne prechádza klinickými testami a má takisto obrovský potenciál zachrániť a uľahčiť množstvo životov.

Odoláva chemoterapii

Štúdia sa zameriavala na podskupinu pacientov s rakovinou konečníka, ktorá má špecifickú mutáciu. Tento druh rakoviny, ktorý je známy ako mismatch repair-deficient (MMRd), má tendenciu zle reagovať na štandardné režimy chemoterapie. Pacienti sú však aj napriek tomu nútení podstupovať chemoterapiu, ožarovanie a často aj náročné operácie, ktoré im môžu navždy zmeniť život. Jednoducho sa im pri nich totiž môžu poškodiť funkcie čriev, močových ciest i sexuálne funkcie.

Výskumníci preto chceli zistiť, či dokáže rakovinu, ktorá sa ešte nerozšírila do iných tkanív, poraziť samotná imunoterapia. Všetci, ktorí sa štúdie zúčastnili, do nej išli s tým, že sa chemoterapii či ožarovaniu aj tak nevyhnú. Naozaj nikto neočakával, že ich nádory zmiznú, píše ScienceAlert.

Po ukončení štúdie ich však čakalo prekvapenie. Nebola potrebná žiadna ďalšia liečba. „Zlialo sa veľa šťastných sĺz,“ povedala doktorka Andrea Cercek, onkologička z Memorial Sloan Kettering Cancer Center a spoluautorka štúdie.

Neobjavili sa ani komplikácie

Lekárov podieľajúcich sa na štúdii prekvapila aj skutočnosť, že sa žiadny z pacientov nestretol s klinicky významnými komplikáciami. V priemere má jeden z piatich pacientov nežiaducu reakciu na lieky, ktoré sú podobné tým, ktoré brali pacienti v tejto štúdii – tentoraz sa jednalo o liečivo dostarlimab. Štúdia však bola malá a odborníci netaja, že ju bude potrebné zopakovať, keďže práve malé množstvo pacientov môže spôsobovať chýbajúce komplikácie.

NCI

Celá štúdia je bez pochýb zaujímavým zistením, netreba však predbiehať. S najväčšou pravdepodobnosťou nejde o zázračný liek, ktorý dokáže vyliečiť úplne všetkých. Na tento typ liekov býva bežne alergických až 20 % ľudí, pričom má 3 až 5 % závažné reakcie.

Teraz je podľa lekárov prioritou, aby štúdiu zopakovali, no s oveľa vyšším počtom testovaných subjektov. Tak či onak, výsledky štúdie sú nepopierateľne povzbudivé.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP