Drony v posledných rokoch zažívajú  veľký rozmach, nakoľko sa vďaka nim dajú vytvoriť skvelé zábery. Vo viacerých krajinách však na lietanie s dronom potrebuješ povolenie, pretože drony okrem skvelých záberov dokážu spôsobiť aj poriadne nepríjemnosti. Príkladom toho je aj letisko Gatwick, ktoré bolo kvôli dronom uzavreté viac než 32 hodín.

Jedno z najvyťaženejších letísk v Británii museli v stredu večer po 21. hodine miestneho času uzavrieť, keď viacero svedkov zaznamenalo dva drony nad letiskovou plochou. Na prvý pohľad možno vtipná situácia, no aj malý dron by v takomto prípade vedel narobiť poriadne škody. Preto sa nič neponechalo náhode, letisko bolo ihneď uzatvorené a privolané boli aj viaceré bezpečnostné zložky.

Celkovo táto situácia vyvolala naozaj poriadny rozruch. Polícia zatiaľ drony, ani ich majiteľov nenašla, no výkonný riaditeľ letiska uviedol, že letisko prijalo posilnené opatrenia na ochranu letiska v prípade, ak by sa takáto situácia zopakovala. V prípade ak sa drony objavia znova však zrejme nebude možné zostreliť ich, nakoľko by mohlo dôjsť k ohrozeniu bezpečnosti ľudí. Polícia teda situáciu aj naďalej vyšetruje. Zazneli už aj prvé špekulácie o tom, že by sa mohlo jednať o protestujúcich v oblasti životného prostredia, nakoľko teroristický čin bol vylúčený.

V tomto predvianočnom čase sú preplnené cesty, vlaky, ale aj lietadlá. Opatrenia na letisku Gatwick sa len v piatok dotkli 126 000 pasažierov, ktorých lety boli buď presmerované, alebo úplne zrušené. Vo štvrtok sa zrušilo ďalších vyše 250 odletov a 200 príletov, na čo doplatilo vyše 75 000 cestujúcich. Po dlhých 32 hodinách od uzatvorenia letiskovej plochy sa tak dnes situácia konečne zlepšila. Ráno o 6 hodine miestneho času sa už uskutočnilo prvé medzinárodné pristátie a vybavené by mali byť aj ďalšie lety.

Letisko by už malo fungovať v plnej prevádzke a cestujúci by sa tak po niekoľkohodinovom čakaní mali dopraviť tam, kam potrebujú. Nakoľko sa situácia naďalej vyšetruje a široký záujem nastal aj zo strany Britskej vlády či viacerých úradov, môžu nastať ďalšie opatrenia. Vedenie letiska preto odporúča cestujúcim skontrolovať si svoj naplánovaný let ešte pred vycestovaním na Gatwick, aby sa tak predišlo prípadným nedorozumeniam.

Aktualizované [18:37]:

Spravodajská agentúra Reuters pred pár minútami informovala, že letisko Gatwick je opäť uzatvorené pre ohrozenie dronom.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom