Astronómovia pomocou inferometrov LIGO a Virgo detekovali kolíziu medzi dvomi neutrónovými hviezdami v hlbokom vesmíre. Gravitačnú vlnu zo spojenia dvoch neutrónových hviezd v binárnom systéme zachytil inferometer LIGO. Udalosť sa odohrala vo vzdialenosti približne 520 miliónov svetelných rokov, informuje Science Alert.

Vo vzdialenom vesmíre sa dva objekty zlúčili do jedného, čo výskumníci zistili na základe gravitačnej vlny, ktorú táto udalosť vyvolala. „Zdroj gravitačnej vlny predstavuje predtým nedetekovaný typ astrofyzikálneho systému,“ píšu vedci vo svojom článku, ktorý bol uverejnený v časopise The Astrophysical Journal Letters.

Zároveň je to len druhá takáto udalosť, ktorú vedci doteraz zaznamenali. Prvá sa odohrala ešte v auguste 2017 a vedcom objasnila viaceré súvislosti a doplnila vedomosti o tom, ako tieto dvojice neutrónových hviezd vlastne vznikajú.

Takto si kolíziu dvoch neutrónových hviezd predstavuje umelec. LIGO

Existujú dve možnosti – dve veľké hviezdy sa rodia, žijú a zomierajú relatívne blízko pri sebe, alebo sa navzájom zachytia na obežnej dráhe neskôr počas svojho dlhého života. Nie je jasné, ktorá z týchto možností viedla k vzniku tejto dvojice hviezd, ale modely, ktoré výskumníci urobia, odhalia viac informácií. V detekovaní najnovšieho zlúčenia dvoch neutrónových hviezd je však zásadný rozdiel – tentokrát inferometre nezachytili žiadne svetlo. Na základe zachytenej gravitačnej vlny sa však našťastie dala určiť základná vlastnosť, ktorou je hmotnosť hviezd.

Práve tá vedcov prekvapila. Jedna z neutrónových hviezd bola totiž 1,4-krát tažšia ako naše Slnko a druhá mala dokonca dvojnásobok hmoty Slnka. Výsledok zlúčenia týchto dvoch hviezd sa preto nedá zaradiť ani medzi neutrónové hviezdy a dokonca ani medzi čierne diery. Jeho veľkosť sa podľa týchto pojmov nedá pomenovať. Model kolízie a gravitačných síl, ktoré pri nej pôsobili, si môžeš pozrieť vo videu.

Neutrónové hviezdy aj čierne diery sú totiž ultraľahké pozostatky mŕtvej hviezdy. Avšak ešte sme nevideli čiernu dieru menšiu ako 5-násobok hmotnosti Slnka alebo neutrónovú hviezdu, ktorá by presiahla 2,5-násobok hmotnosti Slnka. Analýza údajov nám snáď pomôže pomenovať túto medzeru medzi pojmami. Tím svoje zistenia prezentoval a publikoval na 235. zasadnutí Americkej astronomickej spoločnosti na Havaji.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP