Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Nemeckým lekárom sa podarilo úplne vyliečiť ďalšieho človeka trpiaceho vírusom HIV. Výsledok je ešte zaujímavejší a prekvapujúcejší, keďže pacientov stav komplikovala aj ďalšia smrteľná choroba. Na tému upozornila Česká televízia na svojom webe.

Tretí človek, ktorý sa vyliečil

53-ročný muž z Nemecka je tak len tretím človekom v histórii, ktorého sa podarilo vyliečiť z HIV, a celkovo piatym, ktorý sa vírusu ľudskej imunodeficiencie úplne zbavil. Troch ľudí, vrátane spomínaného 53-ročného pacienta, sa podarilo vyliečiť prostredníctvom transplantácie kmeňových buniek, u dvoch pacientov zmizlo HIV aj bez liečby. Vedci posledný uvedený jav nedokážu vysvetliť.

Ako píše portál France24 na základe správy AFP, prevratnú informáciu priniesli nemeckí lekári prostredníctvom publikácie zverejnenej v žurnále Nature Medicine, kde odhalili podrobnosti o vyliečení pacienta z Düsseldorfu.

Mužovi, ktorého meno z pochopiteľných dôvodov nebolo zverejnené, bolo HIV diagnostikované ešte v roku 2008. O tri roky neskôr mu bola potom zistená akútna myeloidná leukémia, teda život ohrozujúca forma rakoviny krvi, ktorá celú situáciu skomplikovala.

Po diagnostikovaní rakoviny bola pacientovi okamžite naordinovaná chemoterapia, ktorá síce spočiatku vyzerala úspešne, no po krátkej dobe sa choroba vrátila.

Pacient bol samozrejme liečený aj bežnou antiretrovírusovú terapiu (ART), ktorej účelom je znížiť množstvo vírusu na takmer nezistiteľnú úroveň a zabrániť tak prenosu HIV na iných ľudí, píše portál Nature. Samozrejme platí, že pacient nie je úplne vyliečený, pretože ak prestane podstupovať túto liečbu, vírus sa začne opäť replikovať.

Skutočným liekom by bolo úplne odstránenie aj posledných známok vírusu z tela, čo, ako sa zdá, sa nakoniec podarilo. Pacient z Düsseldorfu totiž prestal podstupovať ART už v roku 2018 a do dnes je bez HIV.

scotth23/pixabay

Kritickú rolu pri jeho liečbe zohrala transplantácia buniek kostnej drene, ktoré dostal od darcu, ktorého telo je odolné voči HIV. Len niekoľko ľudí po celom svete má vzácnu genetickú mutáciu, ktorá ich robí voči tomuto vírusu imúnnymi.

Čo ostatní?

Podľa dostupných informácií k transplantácii došlo v roku 2013, teda päť rokov po diagnostikovaní HIV a dva roky po zistení rakoviny. Po prvýkrát bola transplantácia kmeňových buniek na liečbu HIV použitá u Timothyho Raya Browna, často označovaného ako „pacient z Berlína“.

HeungSoon/Pixabay

Ten podstúpil rovnaký druh transplantácie, pri ktorom mu boli implantované bunky od zdravého darcu s genetickou mutáciou CCR5Δ32/Δ32. Tá zabraňuje expresii špecifického proteínu (CCR5), ktorý HIV vírus využíva na vstup do imunitných buniek, takže mutácia spôsobuje, že bunky sú odolné voči HIV. Vedci pri tejto transplantácii v podstate zničia kmeňové bunky v kostnej dreni a nahradia ich bunkami od darcu.

Po tomto zákroku aj pacient z Berlína prestal podstupovať ART a zostal bez HIV až do svojej smrti (2020). Rovnaký postup vyliečil aj v roku 2019 „pacienta z Londýna“ Adama Castilleja. Minulý rok tiež odborníci oznámili, že vyliečená sa zdá byť aj „pacientka z New Yorku“, ktorá je bez HIV už 14 mesiacov. Zatiaľ je však príliš skoro na to, aby vyvodili definitívne závery.

Ako uvádzajú autori novej štúdie, zdá sa, že HIV je možné dostať z tela, no je to veľmi náročné. Hoci výsledky sú nesmierne sľubné a vyzerá, že sme na najlepšej ceste k liečbe HIV, odborníci poznamenávajú, že takýto typ transplantácie kmeňových buniek je náročný a ťažko rozšíriteľný pre celú populáciu, keďže na svete existuje len zopár ľudí, ktorí majú vzácnu mutáciu chrániacu pred HIV.

Mutácia existuje iba u ľudí severoeurópskeho pôvodu. Navyše, všetci traja vyliečení pacienti trpeli rakovinou a liečenie HIV nebolo prioritou. Vedci však zatiaľ nevedia, akú rolu pri tejto liečbe zohrala chemoterapia.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú