Bolo to na prelome tisícročí a niekoľko rokov potom, čo hudobný prehrávač Winamp ovládal prakticky celý svet s MP3 skladbami. Mal ho každý, kto v tých rokoch používal internet a výnimkou sme neboli ani my na Slovensku. Legenda, ktorá pred pár rokmi oficiálne skončila, je späť.

Pre pamätníkov je tu nová možnosť, ako si spomienky spred niekoľkých rokov opäť oživiť. Vo svojom prehliadači si totiž môžeš spusti emulátor, v ktorom sa ukrýva starý dobrý Winamp so svojím ikonickým dizajnom a funkciami. Prehrávanie MP3 súboru (teda pokiaľ ešte nejaký v počítači máš) si môžeš spustiť len vložením skladby priamo do okna prehliadača. Podporu majú aj pôvodné skiny, ktoré si stiahneš napríklad na stránke venovanej práve minulosti Winampu. Opäť stačí len súbor vložiť do okna prehliadača. K dispozícii je aj ekvalizér, ktorý sme všetci tak náhodne nastavovali pri počúvaní obľúbených skladieb.

Zobraziť celú galériu (3)
Screenshot / jordaneldredge

Legenda z našich začiatkov na internete

Winamp zažil najväčšiu slávu v roku 1999 a následne po niekoľko ďalších rokov si ho používatelia inštalovali hneď ako jeden z prvých programov po zapnutí svojho počítača a pripojení k internetu. V dobe, keď vstavaný prehrávač vo Windowse neoplýval zrovna jednoduchosťou a rýchlosťou, bol Winamp ako dar z neba. Minimalistický a dnes ikonický dizajn pomáhal svižnému chodu a keď si niekto v tom čase púšťal „empétrojku“, bolo to práve vo Winampe.

Zobraziť celú galériu (3)
Screenshot / YouTube / Core Lineager

Presne tento prehrávač tak obrovsky pomohol k rozmachu MP3 súborov pre hudobné skladby. Winamp ďalej umožňoval inštalovanie rôznych skinov, ktoré menili vzhľad na nepoznanie a vyskúšať si ich môžeš aj v spomínanom emulátore. No a málokto z nás asi zabudne na vizualizácie, ktoré často pôsobili poriadne psychedelicky.

Už na dôchodku

Winamp ale postupom rokov a s príchodom čoraz lepšej konkurencie a následne aj streamovacích služieb upadal. V roku 2013 tvorcovia oznámili definitívne ukončenie podpory pre legendárny prehrávač, ktorý sa tak pobral do zaslúženého dôchodku. Prehliadačový emulátor nám ale aspoň na chvíľu umožňuje oživiť si spomienky na ikonický prehrávač, ktorý nám pomáhal pri počúvaní našich preplnených zložiek s „empétrojkami“.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom